Kazeer skrev 2010-10-15 18:50:11 följande:
Första barnet: född vecka 36+3
Hur fick ni föda?
Vaginal förlossning efter igångsättning.
Hur stor var bebisen, vikt och längd?
2095 g (-25%), 46 cm.
Skrek bebisen direkt?
Ja.
Fick ni upp bebisen på brösten?
Ja.
Vilken vård behövdes?
Värmebädd, solning och sondmatning.
Hur länge fick ni stanna på sjukhuset?
Åtta dygn på neonatal.
Fick barnet några komplikationer?
Nej.
Andra barnet: född vecka 35+3
Hur fick ni föda?
Kejsarsnitt. Bebisen låg på tvären och gick inte att vända rätt. Läkaren ville inte sätta igång mig och hoppas på att bebisen skulle hamna i säte, eftersom bebisen var för liten för en sätesförlossning.
Hur stor var bebisen, vikt och längd?
1510 g (-44%), ca 40 cm.
Skrek bebisen direkt?
Nej. När jag förstod att de äntligen hade fått ut bebisen, så var det alldeles tyst i operationssalen och jag kunde bara höra hur någon sprang. En kort stund senare så hördes skrik utanför salen och narkosläkaren kom in och berättade att allt var bra.
Fick ni upp bebisen på brösten?
Nej. Jag såg honom första gången efter sex timmar.
Vilken vård behövdes?
Värmebädd och sondmatning.
Hur länge fick ni stanna på sjukhuset?
16 dygn på neonatal och sedan 17 dygn med hemsjukvård. Sonen blev helt utskriven, när sonden togs bort.
Fick barnet några komplikationer?
Han har haft ljumskbråck två gånger och opererades första gången, när han var 1,5 månad och sedan en gång till en månad senare, eftersom bråcket kom tillbaka
