strulmaja skrev 2010-12-11 14:30:45 följande:
Jag förstår hur du menar och jag kan också bli irriterad på sådant. Men i många fall, eller för att ta mig själv just nu, så handlar det om att jag är så absorberad av allt som rör ADHD, försöker hitta svar på varför saker och ting är som dom är etc och då kan det nog lätt bli så att man (läs jag) läser in väldigt mycket i allt man läser,ser och hör, känner igen sig och börja fundera på om det är det man själv lider av. Jag menar ju inte att förringa problemen för de som verkligen, verkligen lider. Det skulle jag aldrig göra, åtminstone inte medvetet. Jag tycker att alla har rätt att få känna, tänka, undra och ifrågasätta och att sorg och smärta egentligen inte går att jämföra. Vem kan egentligen säga att Börje 42 som förlorat sina två barn i en bilolycka särjer eller lider mer än Åsa 21 som nyss fått sparken från sitt favoritjobb? Ok, dåliga jämförelser men jag tror att min poäng ändå når fram

Sen att jag kan känna en viss irritation när människor slänger sig med begrepp som depression och ångest... te.x: Åh jag fick en depression igår när Ica hade slut på Marabou mjölchoklad... tycker jag som haft en riktigt och allvarlig depression kan kännas sådär. Men samtidigt förstår jag ju att det har med okunskap att göra eller bara fel ordval och inget att gå in i mer.
Absolut, det är ingenting ovanligt, det är så människor fungerar.

Man söker förklaringar till olika saker, det är det som skiljer oss från djuren som bara gör.
Grejen är ju att om man läser saker som andra skriver, som delar en diagnos eller liknande, så läser man gärna in allas persondrag och vanor som lika med diagnosen. Det hör inte alltid ihop. Tex så är en vanlig föreställning att bipolära människor är kreativa på olika sätt. Många konstnärer och författare har ju varit just manodepressiva. Det är inte lika med att man blir kreativ av diagnosen. Däremot så förstärks draget för människor som redan är kreativa innan sjukdomen. Andra bipolära som är i olika faser kanske idrottar extremt mycket eller arbetar. Att man överdriver det man gör hör ihop med tex hypomanin, men det man överarbetar gör det inte. Däremot säger ju det sig självt att någon som målar och är bra på det syns mer än någon som idrottar och joggar hela dagarna.
Är lite trött och snurrig just nu, hoppas min point kommer fram.
Det jag menar är att det är jättelätt att känna igen sig i saker man läser, om man tänker efter. Dock förstår man inte alltid vidden av det hela. Att säga att man har tvångstankar om att man måste diska innan man lägger sig, tex, handlar ju om att man tycker att det är skönt att ha det diskfritt när man ska laga lunch. Inte att man får ångest och panik om det inte är diskat. Att vara lite ointresserad av vissa saker i skolan gör inte att man lider av koncentrationsstörningar. Bara för att man är blyg har man inte aspergers. En del saker hör till personlighet och vanor och inte till en diagnos.
Gud vad jag svamlar, hoppas jag inte trampar någon på tårna. Drack en öl ikväll och känner att det inte var en bra idé i samband med medicineringen. Mår jättekasst både fysiskt och psykiskt. Skriver mest en massa blaj här för att undvika en ångestattack eller att kräkas.