Ber ni om lov för att klippa barnet?
Ni som har barn med nån ni inte lever tillsammans med och har delad vårdnad....
När det är dags för barnet att gå till frisören. Ringer ni till den andra vårdnadshavaren och ber om tillstånd då?
Ni som har barn med nån ni inte lever tillsammans med och har delad vårdnad....
När det är dags för barnet att gå till frisören. Ringer ni till den andra vårdnadshavaren och ber om tillstånd då?
Nu är jag då mormor till pojken vars pappa rakat håret. Det handlar inte bara om en klippning, det är fa..n kränkande för ett två och ett halvt årigt barn att raka dess hår. Och sedan att inte äns säga det innan lämningen.
Han vaknade imorse och var ledsen för att hans hår var borta. Jag blir så jäkla arg.
Misa08
Jag tycker ändå det är mer "normalt" att en pappa skalar av sin sons huvud
I vårat fall är det bio mamman
Barnen ser ju sjuka ut !
Och förresten TS så kanske du skulle ha formulerat om frågan till.
Ber ni om lov för att raka av håret på barnen.
Nu skrev MiSa08 precis vad jag skulle skriva nu när jag väl hittat den tråd jag antar att du refererar till: det är en sabla skillnad på att "klippa håret" och helt sonika raka av det.
Din rubrik är missvisande, du skulle ha skrivit vad det handlade om
Så: nu skulle jag aldrig raka av håret av min son, då jag anser att det är bland det fulaste som finns - men skulle jag(efter ett slag i huvudet eller så) komma på idén skulle jag rådgöra med hans pappa först, och han skulle säga nej. Om han gjorde det skulle jag bli vansinnig
Min sambo ber inte om lov men meddelar i förväg att grabben vill/ska klippa sig.
MammaG
Pappor har själva kortklippt sommartid o många killar tycker det är häftigt med badboy/fotbollshuligan frisyr huh
Jag tycker det är hemskt
Japp! Annars blir det en massa tjafs!
Annat. Utgår från båda hållen. Jag meddelar alltid vad jag tänkt så han får en chans att tycka till. Tyvärr gör han inte detsamma tillbaka.