**Den stora feta LCHF-tråden**
Jätteledsen, ska det stå, inte jättearbete...
Jätteledsen, ska det stå, inte jättearbete...
Faster K, jag skriver i minmat.net. Brukar ligga på 5 procent carbs, 75-80 procent fett och resten protein.
Jag mätte mig nyss vilket inte heller va kul. Bara en cm från före-måttet. Ja, motionen kan jag ju öka mer, jag tränar varken hårt eller varje dag. Promenad några gånger i veckan.
Jahopp. 79 gram carbs idag. Men hey, jag fyller 30 och jag KUNDE INTE låta tårtan inte bli äten av mig med. Jag står för den biten! Men sockret blev ju totalt rubbat (är diabetiker) och jag har åkt upp, ner, upp, ner och har fått ta massa insulin. Jag tycker i efterhand att det itne var värt det. Nu är det nya tag fyra dagar och sedan åker vi utomlands en vecka. går jag upp mer så gräver jag ner mig någonstans. Jag har en riktigt viktdepp. Upp 5 kg på två veckor utan att fuska så det kan räknas.
Idag hade jag turen att få personliga tips av Anna Hallén i telefon. Vi pratades vid i en halvtimma och nu är jag peppad att fortsätta fyra månader till med detta, innan jag utvärderar. Har ju kört två och en halv så lite till, snart gjort hälften. Hon tipsade om en del saker, som egentligen är självklara. Som att bara äta det som ligger på en tallrik. Att inte äta alls mellan målen. Att ta bort grädden från teet. Jag veeet att många här har tipsat mig om just grädden, alltså att dra bort mjölkprodukterna, och det är jag ju tacksam över, men det kändes fint att få tipset även av Anna, även om jag kommer sakna grädden i teet. Det döljer känslan av kokosfett, som är lite groosy, tycker jag. Hon hade en del förklaringar till att jag är mindre och mindre insulinkänslig och hon sa att det borde ställa om sig rätt igen i kroppen om jag ger det ett halvår. Annars ska jag återkomma och då har hon en del andra tips som man kan ta till i extremfall, sa hon. Att LCHFkost är bra för diabetiker vet jag ju redan, men jag har blivit så desperat av att se att jag ligger så högt i socker utan att fuska med maten. Det ska inte vara så... men tydligen brukar typ 1;or, som jag, utveckla typ 2 diabetes efter 20-30 år. Detta för att man har tryck i sig så mkt insulin för att hantera de carbs man har ätit. På rekommendation från läkare, och DET gör mig förbannad!