**Den stora feta LCHF-tråden**
Vilket är det godaste LCHF-bröder tycker ni? Helst utan nötter eller med bara någon sort. Är taggad på att baka men vet inte vilket.
Vilket är det godaste LCHF-bröder tycker ni? Helst utan nötter eller med bara någon sort. Är taggad på att baka men vet inte vilket.
Hejhej,
Nu har jag kört LCHF någon månad med ett litet återfall för ett par veckor sen då vi var borta över helgen.
Jag är dock fortfarande sötsugen ganska ofta och tycker att det är trixigt att få i mig en frukost. Jag är lite trött på lagad mat och tycker att det blir lite salt med omeletter, ägg och bacon.
Jag saknar det nkla med att äta en smörgås eller att ha musli i yoghurten.
har provat lite lchf-bröd men inget jag gillade.
What to do? :)
Vad kan man baka för bröd om man har dessa ingredienser hemma?
Linfrö
Hasselnötter
Solroskärnor
Linfrön
Sesamfrön (1dl)
pofiber
fibrex
fiberhusk
philadelphia (200 g)
Känns som att det ska vara valnötter i allt eller sån där västerbottenost.
Är inte så förtjust i ett sesambröd jag provat heller och oopsiesarna är lite för mjuka.
Jag vill alltså ha ett bröd som är lite brödigt.
Hej.
Kikar in i tråden när jag hinner men har ingen chans att hänga med känner jag.
Men nu har jag en liten fråga (som vanligt) :)
Jag har misskött min diet i ett par veckor. Inte svullat kolhydrater direkt men jag har firat en student och min sambo som fyllt år. Det innebar tårta och kolhydrater till maten. Det jobbiga är att jag verkligen mår kasst när jag ätit kolhydrater. Jag blir svintrött och somnar typ stående när jag jobbar och så får jag ett så stort sug efter mer så att jag inte kan ha någon typ av kakor eller så hemma. Det är ju skit att man ska utsätta sig för detta bara för en bit tårta liksom.
Nu till min fundering: Innan jag började med LCHF så var det ju inte såhär. Då åt jag ju massor av kolisar utan att vara trött eller jättesugen.
Hur gör ni för att hålla er till det bra? Och det jag fortfarande efter flera månader har svårt för är att hitta något enkelt och gott till frulle. Tycker inte om lchf bröden jag testat och börjar tröttna på ägg.
Annars kan jag berätta att jag har minskat 15 cm i midjan sen april. Och då har jag inte motionerat ens :)
Hej. Tips på nogot kost/vitamintillskott eller vad det heter som man skulle kunna prova om man inte vill va så trött hela tiden? Motion kanske är svaret? :P
Är LCHF-bröd från carbzone nåt att ha? :P
Hej.
Jag har varit LCHF:are i snart ett år och dragit med mig min far på den resan.
Min pappa har gått ner ca 40 kilo sedan han började och väger nu 124 kilo så han har en bit kvar tills han är normal-viktig. I veckan som var nu så var jag med honom på sjukhuset på information om att göra en gastric bypass operation. Han har inte fått besked om han kommer få göra den eller inte och har nog inte själv bestämt sig för vad han vill.
Jag vill inte att han ska göra ingreppet och tycker att han är jätteduktig som kämpar på. Han har känt att hans viktnedgång har börjat plana senaste tiden och trodde att han hade gått upp men när han fick väga sig så hade han gått ner åtta kilo sedan sist.
Hur ska jag lyckas motivera honom? Han tycker att det är enformigt och tråkigt med LCHF och vill kunna äta bröd, pasta och potatis. Jag har sagt att jag stöttar honom oavsett vad han väljer men att jag tror att han kommer att ångra sig om han gör operationen. Han har väldigt ont i ett av sina knän och kan inte gå ut och gå så lätt och jag tror att om han bara kunde börja motionera lite så skulle han snart förlora sina sista kilon också.
Någon som har något tips till hur han skulle kunna göra för att komma igång igen och tycka att det är roligt? Han har väldigt dålig ekonomi och kan inte riktigt unna sig något som är både gott och nyttigt.