korp3n skrev 2011-04-02 11:50:34 följande:
Det absolut viktigaste för dig är att inse att Det är inte dit FEL eller att du tar på dig skam och skuld över att du inte gjort något innan eller varför gjorde jag inte si eller så. Det är inte ditt fel, vad det handlar om är att din man är drabbad av en dödlig sjukdom som är progressiv och oerhört stark i sitt nedbrytande.
Var glad och lycklig att från denna stund så får han den hjälp han behöver OM han vill ha den. För det handlar om vad han VILL inte vad du era barn eller någon annan vill, det handlar om hans vilja och att han måste ta hand om denna sjukdom själv. Det är HAN som måste göra jobbet ingen annan kan göra det åt honom. Du kan finnas där som stöd och medmänniska. Men du kan inte få honom nykter det är den bistra sanningen. För en beroende bryr sig bara om en sak det är nästa rus.
Men ett råd jag kan ge är att du måste ta hand om dig själv, inte tänka på hur han mår han har sin behandling han får sin hjälp. Men du måste få hjälp med ditt medberoende för det är fruktansvärt jobbigt. Jag är medberoende till min pappa och att ta tag i det var jobbigare på ett vis än att ta tag i mitt eget beroende. Det finns bra stöd grupper typ som jag skrev innan AL-anon, det finns säkert andra stödgrupper med, det är bara att söka på nätet. För ni kan inte bli hela fören ni har båda fått "tvätta hjärnan" har ni barn sök upp deras skola be om att få kurator hjälp om de är så stora för det är väldigt jobbigt för de med och de behöver prata om det med. Skammen och skulden. Ni har en lång resa framför er det kommer vara mycket tårar och ilska och hat osv, men orkar man bara stå ut så kan det bli ett fantastiskt liv.
Jag har faktiskt funderat över detta men Alanon, men jag har inte varit ute och kikat nåt.
Funderar även på att åka upp till behandlingshemmet på anhörigveckan som dem erbjuder, för där behöver man inte heller bemöta sin egen anhörig utan träffa andra i samma situation.
Hur kom du till insikt om ditt beroende??
Hur kom det sig att du tog steget till behandling?