Vad äter ni i påsk?
Ja vad serveras hos er under påsken?
Ja vad serveras hos er under påsken?
En lättare lunch med sill, lax och ägg
Senare: Grillat (ribs & lamm) med goda tillbehör & till dessert iår blir äggtoddy (fr. Halv 8 hos mig)
Köpte en marinerad o. nätad lammstek att ha till påskafton förut, kommer servera den som huvudrätt med råstekt potatis, rödvinssås o. grönsaker kokta à la minute.
Förrätt blir antingen avocado- eller spenatsoppa m. ägghalva.
Efterrätten.. gör nog någon form av tårta.. den med påskgodis på o. med choklad o. fruktmousse kanske.
Påskdagen - Stekt laxfilé, "färsk potatis", citron- eller vitvinssås, lättkokta sockerärtor till det. Bär o. glass till efterrätt.
Lunch iaf den ena dagen, blir lite av det man bjuder på till jul, ägg/ägghalvor, prinskorv, köttbullar, jansson o. något grönt till det.. Räknar med att det förmodligen blir stek över att äta till lunch påskdagen.
Vad det blir på Långfredagen är ännu osäkert, men så mycket vet jag att det inte blir något i stil med de andra dagarna, för då är vi ensamma barnen o. jag, mannen ute på jobb.
Ostbricka, cider, ostbricka, cider, ostbricka och cider och fläskfille´ och grillade grönsaker. Typ.
