Rikard Ukraina skrev 2011-04-28 18:57:33 följande:
Ditt försök till att förolämpa mig var inte särskilt provokativt, snarare skrattretande. Du kommer inte kunna sänka mitt självförtroende, vilket är ditt tydliga mål med att skriva till mig.
Ignoranta självhatande människor åsido, och åter till ämnet. Jag kan inte minnas senast jag såg ett homosexuellt föräldraskap lyckas med att uppfostra ett barn i dagens moderna, kvalitiva och välutvecklade samhälle dominerat av en heteronormativ diskurs, utan att få dess uppväxt att resultera i en ärrad människa med psykologiska och neurotiska problem. Min mening är inte att låta homofobisk så var vänliga att inte stämpla mig som det. Jag ser mig själv som en realistiskt inställd bortglömd själ patriarkalisk med många andra, i en klassanpassad värld full av distinktiva normer.
Jag har läst flertalet ackurata studier, välbaserade på fakta samt utredda i och omkring olika större områden i diverse europeiska länder, som alla visar tillnärmelsevis samma resultat som alla förklarar mina teorier och åsikter - varför de är som de är. Var därför snälla att visa respekt för en medmänniska, även om hans åsikter skiljer sig från era.
Rikard
Jag har rätt många kompisar med barn och ska man rangordna dem som föräldrar så kan jag ärligt säga att det bästa föräldraparet är mina två homosexuella vänner av manligt kön. De har uppfostrat en helt underbar dotter som är sju år. Det är inte föräldrarnas sexuella läggning som skapar problem för deras barn, utan omvärldens intollerans och homofobi. Som tur är så har deras dotter sluppit det och är en väldigt självsäker tjej som vet att ta för sig.
Förhoppningsvis kommer vi en dag att komma så långt att vi enbart ser till individerna, och inte till varken kön, hudfärg, sexuell läggning, religion och liknande.