Inlägg från: Wavva |Visa alla inlägg
  • Wavva

    Arg katt! Hur hade ni gjort?

    Har två katter, en på 11 och en på 9 år, båda har vi haft sedan de var ungar. 11 åringen har börjat  vara ute sedan 1 år tillbaka och troligtvis därför blivit mer lynnig och rivirtänkande (hon har alltid varit lättirriterad). 11 åringen morrar och fräser så fort den andra katten går förbi eller visar sig. Hon har även rivit våran son på 1 år, men detta kan vara hans fel... Om jag ska flytta på henne när hon ligger och vilar morrar hon eller jamar argt så jag inte vågar släpper ner henne direkt, vågar verkligen inte gå i klinch med henne- hon är galen när hon blir arg! Hon fräser även ibland när stora pojken på 5 år går förbi henne snabbt.

    Jag tycker det känns som att vi måste avliva henne om ingen vil ta över henne, jobbigt att ha en katt som man själv är rädd för. Maken verkar inte tycka att detta är lika jobbigt för varje gång jag tar upp ämnet så säger han att hon kanske skulle få en spruta men diskuterar inte med mig om katten- vad det finns för andra alternativ. Sen går tiden och jag tar upp ämnet igen och han säger samma sak igen. Han tycker det skulle vara jobbigt med att ge henne till någon annan ifall de skulle missköta henne.
    JAG VILL INTE VARA BÖDELN SOM BESTÄMMER DET SLUTGILTIGA OCH BOKAR TID FÖR INSOMNING!!!

  • Svar på tråden Arg katt! Hur hade ni gjort?
  • Wavva

    Det finns ett litet issue och det är att det är svårt att vara  och åka till veterinären med just henne... (vi var mkt det förut pga hon hade/har klåda och infektioner som liten efter otaliga prover moch rumptemp började hon hata stället). Dels är det värsta fajten nu för tiden att få in henne i buren och sen vill ingen hålla henne hos veterinären, varken de eller vi. Sist började vi hålla henne inför en lugnande spruta inför blodprov men hon högg efter oss, lät mkt otäckt och fick tillslut tag och hoppade upp på makens rygg och satt där fast med klorna tills jag lyckades plocka bort henne=ont. Vi bad veterinären hålla, de hämtade handduk och höll, hon kröp ur även detta och gömde sig i ett hörn. De tog en bur där man inte ska kunna vända sig men även här lyckades hon vända sig. (Vi tyckte att veterinären skulle lösa hållandet eftersom vi betalar och de tyckte vi skulle hålla eftersom det är våran katt- mkt trist situation). Så att bara lyckas ge henne en lugnande spruta är ett helt företag...'
    Jag har funderat på om hon hör dåligt eftersom sonen kan  komma ända fram till henne utan att hon reagerar, men  ropar vi verkar hon höra. Knepigt!  Hon ser inte ut att ha ont när hon springer eller hoppar.

    Detta är anledningen till att vi inte åker till veterinär/djursjukhus om det inte är akut.

  • Wavva

    Det är ju inte akut eftersom hon inte springer runt och hugger oss eller fräser åt oss (fast ibland mot 5 åringen). Men varningsklockorna ringer ju hos mig iallafall...
    Varför vi är lite lojja oxå  är för att hon alltid varit sur och lättirriterad i humöret men mest då man trimmar på henne eller busar med henne. Folk har tyckt att vi skule avlivat henne sedan lååång tid tillbaka pga lynnigheten och långsintheten (kan attackera ett bra tag efter bus) Så beteendet hos henne har funnits innan men nu har det dåliga beteendet blivit ganska mycket del av hennes personlighet.

    Vi är inte så här veliga med  våra barn såklart!

  • Wavva
    JohBo skrev 2011-05-12 14:43:00 följande:
    Äh, det är bara att pallra sig dit, hur jobbigt det än nu är, och även om era händer får lite klös. Ni får sätta på er skyddande kläder (jacka) och handskar.
    En jobbig dag för er, men hur jobbigt är det inte för katten om hon du är sjuk?
    Haha! Ja, kanske borde ringa och konsultera iaf, men att hålla henne är nästintill omöjligt när inte ens proffsen fixar det

    Varför tror ni hon är sjuk elelr har ont? Kan hon inte bara blivit galen av att blivit utekatt? Detta började i samma veva men har trissats upp extra på sistone.
  • Wavva
    Capt Janeway skrev 2011-05-12 15:16:09 följande:
    Det första jag hade gjort hade varit att ta  henne till veterinären. Det verkar ju som om hon har ont i magen eftersom hon reagerar så när ni lyfter henne.

    Folk avlivar katter alldels för lättvindigt

    Katter har typ ingen status alls ...
    Bara när jag lyfter henne, maken verkar kunna göra det utan att hon blir sur.
  • Wavva
    nemo1 skrev 2011-05-12 15:36:02 följande:
    Och jag hoppas ni har försäkrat katten om hon nu är sjuk för annars lär ni väl avliva henne som så många gör pga kostnaderna som blir då.
    Hon var försäkrad förr men eftersom det som vanligt inte täcker allt så kändes det meningslöst... Hon hade allergi men att utreda mot exakt vad skule kosta otaliga 1000 lappar, ändå hade vi en försäkring som kostade ganska mycket per kvartal. Vi körde Specifik, deras specialfoder och inget hjälpte. Fick kortisontabletter och kunde börja ge henne "normalt" torrfoder. Kliet försvann och hårväxten i tinningarna kom tilbaka. Så nu är hon oförsäkrad :-0
Svar på tråden Arg katt! Hur hade ni gjort?