Inlägg från: Anonym (hjärtat) |Visa alla inlägg
  • Anonym (hjärtat)

    Så trött på dejting-träsket (här kan vi ösa lite skit på nätdejting)

    Hmm, jag börjar tro att jag kanske gjorde ett misstag som ställde in dejten häromdagen! Han verkade faktiskt vara en helt normal trevlig man... Verkar uppenbarligen vara en bristvara när jag läser i den här tråden.  

    Men jag har hans mail, jag kan alltid maila honom igen. 

  • Anonym (hjärtat)

    Ok, jag nätdejtar inte just nu, men har hittat en singelkille i min bekantskapskrets som kanske kanske skulle kunna vara något... Vi har chattat ganska många timmar. Vi har ett gemensamt fritidsintresse och träffas ofta via det, folk hänger där och dricker kaffe och så. Jag tog till sist mod till mig och frågade (via fb) om han skulle kunna tänka sig att hänga med mig någon annanstans vid tillfälle, ta en fika typ. Svaret jag fick då var "Tar gärna en fika men jag måste ta det lugnt och inte strula till saker och ting. Kan vara ett tema för fikan..."

    Jaha, ni specialister på dejting; vad betyder då detta? Och vem ligger bollen hos nu? Är det jag som ska föreslå tid och plats eftersom jag frågade?

    Gaaaaaah, så tröttsamt att inte veta... 

     

  • Anonym (hjärtat)
    Anonym (Hmm) skrev 2011-07-30 18:10:26 följande:
    Skulle tolkat det som att han gärna fikar med dig om du frågar, men att du inte ska förvänta dig nåt.
    Ah, det låter helt ok för min del. Och rimligt. 
  • Anonym (hjärtat)

    Jag pausade mitt medlemsskap på HP då jag inte kände mig riktigt redo och blev så less på alla intetsägande profiler. Efter att ha läst lite mer i den här tråden tänker jag att jag kanske ska hänga där lite ändå, men mer på skoj. Hur gör jag nu för att aktivera mitt konto igen? När jag loggar in blir det bara en tom sida och så står det "memberpaused" i  adressfältet. Enklast att göra en ny profil kanske? 

  • Anonym (hjärtat)
    Anonym (hjärtat) skrev 2011-08-01 10:40:28 följande:
    Jag pausade mitt medlemsskap på HP då jag inte kände mig riktigt redo och blev så less på alla intetsägande profiler. Efter att ha läst lite mer i den här tråden tänker jag att jag kanske ska hänga där lite ändå, men mer på skoj. Hur gör jag nu för att aktivera mitt konto igen? När jag loggar in blir det bara en tom sida och så står det "memberpaused" i  adressfältet. Enklast att göra en ny profil kanske? 
    Har löst problemet, loggade in på en annan dator och då gick att att återaktivera! 
  • Anonym (hjärtat)

    Varför är mer än hälften som besöker min sida (HP) från Östra Göinge?!? Är det slut på kvinnor där? Jag vet inte ens var det ligger, jo att det är Skåne, men inte mer.

    Jag är också sån som kan råka gå in på samma sida bara för att jag glömt att jag redan tittat och inte var intresserad. Om man inte vill blocka kan man ju skriva en anteckning t.ex "vill ha barn, går bort!" så behöver man inte besöka sidan flera gånger. 

  • Anonym (hjärtat)
    Mamsis skrev 2011-08-03 17:44:22 följande:
    Är det bara jag som blir lättad ibland när en person visat sitt intresse och man själv bara känner neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej och så visar det sig att personen bor för långt bort eller något annat som ni har som krav? Det tar mer på krafterna att formulera sig när man ska dissa nån än när man vill svara trevligt känner jag..
    Ohja! Instämmer helt. Jag har precis mailat med en man som verkar trevlig, men när jag fick se hans bilder tänkte jag bara nej nej nej... Men han bor faktiskt för långt bort, puh!
  • Anonym (hjärtat)

    Är det dumt av mig att tänka att det inte är någon idé att träffa någon som bor lite för långt bort? Är jag för kräsen? Eller är det bara en ursäkt? Jag tycker att det känns svårt att gå med på en date med någon som jag redan innan tänker "nä, det kan inte bli något". Då luras jag ju... Eller? 

    Helt förvirrad.  

  • Anonym (hjärtat)
    HonSomVet skrev 2011-08-03 19:12:48 följande:
    Jag är också en sådan "tråkig" som begränsar mig, gärna i alla fall till mitt eget län. Jag känner... Men att inleda ett förhållande med någon som bor i Kalmar, Umeå, Malmö, Sthlm, hur smidigt är det? Ska jag (vi) lägga ut en förmögenhet på att umgås? Det slutar förmodligen bara i hjärtesorg om man verkligen har fallit för varandra och ingen är flyttbar.

    Och jag är det tyvärr inte.
    Och jag tycker att 5 mil är för långt bort... Men jag har båda mina barn på heltid och hatar att köra bil, så det får bli så. För jag vet ju att om kärleken slår till, då vill jag vara nära hela tiden och det GÅR inte om det är någon som bor och arbetar för långt bort. Samtidigt så vill jag absolut inte träffa någon från orten jag bor på...

    Hmm, är jag verkligen redo för detta? Jag försöker i alla fall...
  • Anonym (hjärtat)
    HonSomVet skrev 2011-08-04 08:48:43 följande:
    Neeeeeeeej!! Jag hittade en kille igår på HP som var grymt karismatisk och fin och hade en vettig presentation och jag blev nästan lite förälskad i karln. Jag skickade ett mail, jag ansträngde mig t o m. Jag ser att han läst det men inte svarat. Vad fan! Död
    Så så, lugn och fin! Han kanske svarar idag? Han kanske vill anstränga sig med ett bra svar?
Svar på tråden Så trött på dejting-träsket (här kan vi ösa lite skit på nätdejting)