Hjälp! Ångest inför inskolning på förskola....
Hej,
För ca 1 år sedan fick vi en liten kille i V.27+5.
Nu har han fyllt 1 år, men sitter inte helt själv, kryper inte, pratar ytterst lite och ska nu skolas in på dagis.
Jag är förtvivlad! Tycker att man borde få dispens vid inskolning av prematura barn på förskola.
Vår son har haft apnéer tom. April. Och detta har väl satt sina spår i mammahjärtat då han några gånger höll på att stryka med.
Hur ska man nu kunna lämna över honom till personalen på förskolan och känna förtroende att de ser och hör ALLT. Tex vid vilan när de ligger ute i vagn... Hur skulle de kunna märka att han slutat andas innan det är för sent, när de har så många andra barn att se efter?
Usch, jag har så många ångestladdade känslor inför hans inskolning i mitten på oktober att jag inte vet vart jag ska ta vägen.
Föräldrapenningsdagarn är slut, och egentligen har jag väl inget val... Men kanske skönt att få ventilera med er andra prematurföräldrar som förstår min tankegång.