Inlägg från: LaFontaine |Visa alla inlägg
  • LaFontaine

    Plankan

    Hur gör ni för att inte få ont i axlarna? Jag får så ont i axlarna att jag måste avbryta efter en och en halv minut även om bålen orkar längre. Vad göra?

  • LaFontaine
    mintpastill skrev 2011-08-23 15:23:06 följande:
    iseika: Det där med axelont tror jag går över med kortare Plankan och att göra den ofta så du stärker dig och vänjer kroppen. Sedan kan du stärka axlarna med andra övningar där du inte har kroppen som vikt. Om du tänker stående axelövningar, då blir det mer dynamisk träning än Plankan, som är mer statisk.
    Saken är att jag är ordentligt stark i hela kroppen och starkast över bålen. Tyvärr hindrar ett krånglade ryggslut just nu andra magövningar än plankan och det är ju trist om axlarna inte klarar av det
  • LaFontaine
    mintpastill skrev 2011-08-23 19:02:53 följande:
    Magövningar där man ligger på ryggen och suger in naveln/pressar svanken mot golvet då? Testat om Plankan funkar bättre när du står med händerna i (i stället för underarmar - eller tvärtom)?
    Det är just ryggläge som inte funkar. Mina SI-leder är inflammerade och gör väldigt ont när jag får tryck på dem.

    Jag får fortsätta köra flera korta plankor tror jag. 
Svar på tråden Plankan