• FreddeG

    Lustig flickvän!

    Jag försår inte hur min flickvän tänker.

    Vi sågs i söndags och umgicks och hade det bra. Sen lovade hon att vi kan ses antingen måndag eller tisdag.
    Måndagen kom och hon hörde av sig och frågade hur jag mådde m.m, tiden rann  iväg så möjligheten avv ses försvann. Och vi avslutade smsandet med att vi hörs imorrn.

    Så kom tisdagen och jag väntade hela dagen på att hon skulle höra av sig. tiden gick, klockan vart 16,17,18,19,20 och jag hade inte hört ett knyst från henne. Så jag beslöt att höra av mig:, smsade:
    Jag: Tjena, ska vi ses?
    Hon: Påväg till duschen sen sängen, inte lust att ses imorn längre tid på dan istället. Har lite ärende också.
    Jag: Vilken tid?
    Hon: Vad passar dig?
    Jag: 11
    Hon: Vad ska du göra mitt på dagen då?
    Jag: Vara med dig hela dagen.
    Hon: Ska vi säga runt 1?
    Jag: Ok vi kör på det.

    Så kom onsdagen och kl 12 smsade hon:
    Hon: Älskade du, jag har fått förjävlig magont och vet inte om vi kan ses idag. Kan vi hörs senare?
    Jag: Jag kommer hem till dig.
    Hon: Nej, jag ligger i sängen, kan vi inte hörs sen?
    Jag: HUr länge brukar magonten sitta i?
    Hon: Vetej, förlåt fredde. Känns som att man ska dör lr spy. Du är btw jättevälkommen på fredag här hemma på kräftskiva.
    Jag: Tycker riktigt synd om dig.
    Hon: Tack, va görs?
    Jag: Äter mat, sj?
    Sen försvinner hon i ca 2.5timme och säger:
    Hon: Förbannade mobiljävel FÖRLÅT de dröjde de vill ej skicka ibland. Men ska vi säga på fredag och hörs imorn om tiden?
    Jag: Varför ringer du inte bara? Kan vi inte ses imorrn?
    Hon: Duschade och sånt. Tror ej de, men vi kan väl hörs?
    Jag: Tror ej de? Varför inte?
    Hon: Ska iväg vet ej när jag är hemma igen
    Jag: På vad?
    Hon: Ska mä mor till stan och handla, så vet ej tiden i sånnafall.
    Jag: Känns ju som att det tar inte hela dagen att handla.
    Hon: Mor jobbar natt och vill sova ut så vi kankse åker vid 13.
    Jag: Men om du kommer hem runt 18-19 så hör av dig så jag kan komma till dig när ni kommit hem. I vilket fall så hör av dig.
    Hon: Klart jag göra.
    Jag: Bra.
    Hon: Hörs imorn då? 
    Jag: Gär så du.
    Hon: Vet att du e sur på mig..men sov gott iaf du..
    Jag: Vadå sur?
    Hon: Ne bara tänkte..Godnatt och sov gott <3
    Jag: Jag undrar bara var för  då inte hörde av dig nåt idag fasten då lovade?
    Hon: Mådde inget vidare men sa inget om de. Godnatt <3
    Jag: Men varför sa du inget?
    Hon: Jag har gnällt tillräckligt på dig.
    Jag: Så du tycke det var bättre att jag väntar hela dagen påa tt du ska höra av dig men du hör inte av dig ett dugg?
    Hon: Nej snälla de va inget illa emot dig ju
    Jag: Varför i hela friden kunde du höra av dig idag om att du mådde dåligt men inte igår?
    Hon: ja tänkte väl inte ordentligt igen då antar ja.......
    Jag: Men jag förstår inte varför när du vet att vi har bestämt att vi ska ses men du hör inte av dig ett dugg.
    Hon: Gnällandet, bättre ja höll käft.
    Jag:Så du anser att när vi har bestämt att vi ska träffa och du måt dåligt och kan inte ses så säger du inget och jag måste vänta hela dagen på att du inte hör av dig fasten du lovat? Eller så glömde du bort helt enkelt?
    Hon: Förlåt, men å glömma´t får du aldrig tro.
    Jag: Vilket tror du att jag föredrar. Att du hör av dig och säger att vi inte kan ses eller att du inte hör av dig alls?
    Hon:Det sista, ja vet men känns så taskigt mot dig så har väl tyvärr lyckats dragit på de vilket e ännu värre..
    Jag: Skiter blanka fan i om du har av dig kl 3 på natten och säger att du inte kan ses än att du skickar kl 21 kvällen då vi skulle ha setts. För det är ju min dag så går ut att vänta på ett nej svar fån dig när jag kude gjort nåt annat.
    Hon: ok......
    Jag: Åsikt?
    Hon: Nej jag förstår.
    Jag Bra.
    Jag. Men hör av dig imorrn och ha det så bra i stan. Godnatt och sovgott, hjärtat<3

    Blev mycket skrivande, vad har ni för åsikter om detta? Överregerade jag?              

  • Svar på tråden Lustig flickvän!
  • Lovikkas

    Min första reaktion var att du ska släppa henne, hon verkar ointresserad. Tycker inte att du är för "på", har det lovats något så håller man det. Givetvis kan det uppstå situationer där det inte går att höra av sig..men att vara så nonchalant med din tid är rent oförskämt.

    Ser att hon äter roaccutan. En av biverkningarna är depression. Vet även att det kan påverka det känslolivet enormt. Backa lite och se till att hon inte bestämmer något utan låt henne höra av sig till dig när hon önskar och du tar kontakt när du önskar. 

  • AnneSophie

    Och jag tycker att du ska förklara för henne hur det känns för dig och hur du upplever henne. Så att hon vet. Alltid bättre att vara rak (t på sak). Men....sluta med detta SMS:ande! Är ni 15 år eller? Om ni inte kan träffas så ring henne åtminstone. Säg hur du känner för henne, hur du upplever henne just nu och fråga om hon helt enkelt inte är intresserad av dig. Svarar hon nej, så vet du. Svarar hon att hon är intresserad så får du vara tydlig med att det inte känns så och att det inte direkt gör er relation bra/bättre.


  • Anonym

    Sadar holl jag ocksa pa nar jag inte var intresserad av nagon!
    Om en tjej ar intresserad sa vill man ses hela tiden! Inte hela kanske men man ar lite lattare att bestamma nat i alla fall. Och nasta gang ring upp!!!
    Svarar hon inte sa borja inte messa!!

  • Anonym
    Anonym (acne?) skrev 2011-09-02 11:22:57 följande:
    Hej Fredde, jag har bara läst vad du har skrivit i tråden.

    Jag har lite funderingar och undrar om du vill svara på dessa? 

    Har din flickvän haft problem med sin hy länge? 
    Hur länge har hon ätit roaccutan?
    Märker du att hon mår dåligt psykiskt?

    Roaccutan är som du säger den allra starkaste formen av medicin mot acne, i Sverige får den endast lov att skrivas ut på licens av en dermatolog, (läkare med specialistkompetens inom hud) p.g.a sina allvarliga biverkningar. 

    Roaccutan minskar bildandet av et ämne i kroppen som gör att vår hud och vårt hår är elastiskt, motståndskraftigt och har tillräckligt med fukt, det torkar ut slemhinnor, man kan få problem med sina leder och även allvarliga depressioner.

    Jag tänker att tänk om biverkningarna på denna medicin gör att hon mår så dåligt att hon faktiskt inte orkar träffa dig?
    Kan du inte prata med henne om det, det finns ju mildare varianter av medicin. T.ex. tetracyklin/tetralysal som är bredspektraantibiotika, eller någon form av p-åiller som kan skapa balans med hennes hormoner.

    Jag skulle dessutom inte kalla det vuxenacne på en 20-årig tjej.

    Eller köp ett presentkort på en ansiktsbehandling hos en hudterapeut. Exuviance är ett väldigt bra märke vid svåra hudproblem, du kan kolla på www.exuviance.eu för att hitta din närmsta salong.
    Men om hon ska på ansiktsbehandling så måste ni berätta att hon går på roaccutan, så att hudterapeuten vet om det.

    Och till sist, gå försiktigt fram när du pratar med henne. Men du verkar vara en fin ung man som bryr dig mycket om henne, så det fixar du!

     
    Visst.....jättegulligt. Men orkar DU med att ha en relation med en person som mår så dåligt....verkar som att hon får jobba lite med sig själv först innan hon klarar av en relation. För hon orkar inte GE något i en relation just nu känns det som. Det kommer att bli outhärdligt för dig tror jag. DU kommer att hela tiden vara den som får stå tillbaka med dina behov, för hon verkar ha fullt upp med sig själv. Dessutom är verkar hon att vara alldeles för nonchalant mot dig för att verka vara kär. Det är nog så att hon inte orkar ta in dig i sitt liv just nu på grund av att hon är trasig inombords och behöver lära sig att älska sig själv först innan hon klarar av att älska någon annan. Du kommer inte att kunna göra henne hel på något vis. Ingen annan kan fylla det tomrummet inom sig utom hon själv, tyvärr. Hon skulle behöva lite JAG-stärkande terapi och jobba inåt.
    Du är nog en väldigt empatisk och snäll kille som har tagit den här tjejen till dig och jag förstår att du vill hjälpa henne....men....

    Lycka till med nästa flickvänHjärta  
  • Milla8510

    Hej Vännen!

    Jag läser vissa som säger att du är en krävande pojkvän osv, från min personliga åsikt så är förhållande något man är två om, i detta fallet är det bara du, du förtjänar bättre! Jag vet att det finns kvinnor där ute som gett mycket för att ha en pojkvän som bryr sig och vill umgås med en.

    Lämna henne ett tag och låt hon inse vad hon förlorar, då kanske hon kommer runt..
    Annars måsta jag säga att det finns 100 fiskar till i samma sjö, annars kan du alltid leta i en annan sjö :)

    Lycka till och glöm inte, Den person som man ska älska mest är alltid sig själv!
    KRAM 


    Milla
  • Lovikkas
    Milla8510 skrev 2011-09-02 13:22:50 följande:
    Hej Vännen!

    Jag läser vissa som säger att du är en krävande pojkvän osv, från min personliga åsikt så är förhållande något man är två om, i detta fallet är det bara du, du förtjänar bättre! Jag vet att det finns kvinnor där ute som gett mycket för att ha en pojkvän som bryr sig och vill umgås med en.

    Lämna henne ett tag och låt hon inse vad hon förlorar, då kanske hon kommer runt..
    Annars måsta jag säga att det finns 100 fiskar till i samma sjö, annars kan du alltid leta i en annan sjö :)

    Lycka till och glöm inte, Den person som man ska älska mest är alltid sig själv!
    KRAM 
  • Sara76
    Milla8510 skrev 2011-09-02 13:22:50 följande:
    Hej Vännen!

    Jag läser vissa som säger att du är en krävande pojkvän osv, från min personliga åsikt så är förhållande något man är två om, i detta fallet är det bara du, du förtjänar bättre! Jag vet att det finns kvinnor där ute som gett mycket för att ha en pojkvän som bryr sig och vill umgås med en.

    Lämna henne ett tag och låt hon inse vad hon förlorar, då kanske hon kommer runt..
    Annars måsta jag säga att det finns 100 fiskar till i samma sjö, annars kan du alltid leta i en annan sjö :)

    Lycka till och glöm inte, Den person som man ska älska mest är alltid sig själv!
    KRAM 
  • painfulpleasure

    Jag  hade blivit vansinnig om min pojkvän hade varit så tjatig och på för jag tappar verkligen allt för en sådan person.
    Det blir bara jobbigt att höra av sig då. Speciellt om man vet att det är en person som inte bara kan nöja sig med ett sms utan fortsätter att mata på.
    Näe, usch! Sådana blir inte långvariga.

    Om hon inte hör av sig så pass mycket som du önskar kanske du borde avsluta relationen.
    Hon kommer knappast att höra av sig mer av att du tjatar och gnäller. 


  • Anonym (Ni tänker olika)

    Nu har jag inte läst alla svar men när jag läste ditt inlägg med alla sms:en så kände jag att antingen kommer hon med bortförklaringar, eller så har hon dåligt självförtroende.

    Att hon inte vill ha någon hon gillar hos sig när hon har ont kan bero på att ni bara varit i hop 2 månader och även om ni pratar om djupa saker med varandra så verkar hon inte vilja visa upp inför dig att hon är sårbar och har ont. Hon vill inte vara till besvär för dig och vill kunna ligga hemma bara och ha ont och käka glass och kolla på tv och se ut som fan och slippa tänka på någon annan.

    Dessutom återkommer hon flera gånger till att hon ser sig som gnällande och att hon känner sig taskig mot dig. Antingen har hon dåligt samvete för det, eller så är det återigen att hon har så dåligt självförtroende att hon tar på sig skulden för allt och hon tycker att det är jobbigare att ringa och ställa in en träff än inte ringa alls. Och hon verkar ju tro att du tänker likadant som henne där, men du tänker ju tvärtom där, du vill ju att hon ska ringa. Känns som om hon tror att hon besvärar dig med sina problem, känns som om hon inte är trygg med vare sig sig själv eller i förhållandet.

Svar på tråden Lustig flickvän!