Inlägg från: snart tre |Visa alla inlägg
  • snart tre

    Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III

    Soffan1: He, he...jag är en riktig "inredningsterrorist" enligt min man (och tidningsfanatiker dessutom) så du är på rätt ställe. Jag köper/prenumererar på: Elle Interiör, Residence, Sköna Hem, Allt i Hemmet och Living ETC. Tycker Living, som är brittisk, är kanonbra liksom Elle Interiör och Residence om man är ute efter en stil som inte är herrgårdar etc

  • snart tre

    Ja, Plaza Interiör köper jag också ibland - riktigt bra och schyst pris också. Alltså jag är en sådan som har svårt att välja när det kommer till inredningstidningar eftersom jag tycker det är kul att läsa om allt från dyra vindsvåningar i city till upprustade missionhus på landet, villa i förorten och compact living-lösningar. Håller med om att Sköna Hem ryckt upp sig - men jag tycker även den tidningen är en smula ojämn ibland. Brukar tycka Elle Interiör är den bästa av de svenska och Living ETC av de utländska. Köp en bunt och bläddra lite...

  • snart tre

    Angående skötväskor och BB:s ryggsäck: Jag tycker Skip Hops väska är urläcker men är ändå glad över att den inte riktigt var på tapeten när vi beställde vagn förra våren. Tycker det finns många fula skötväskor som många säger är praktiska (typ babybjörn etc). För att vara en ryggskötsäck är BB riktigt snygg eftersom den hänger fast på vagnen.

    Vi bor tre trappor upp utan hiss och innan Gilbert kom var det meningen att vi skulle låsa chassit till vagnen längst ner i trapphuset och lyfta upp bebis och liggdel i bygeln till BB. Och att då ha en hängande, slängande väska samtidigt som man ska manövrera sin skatt uppför en massa trappor kändes meckigt och onödigt jobbigt. Nu blev det ändå inte riktigt så - jag katastrofsnittades och fick inte lyfta tungt på åtta veckor. Så hela vår vagn står nu låst i trapphuset. Men med en växande bebis som jag ändå ska ta upp för trapporna är det så skönt att kunna spänna ryggsäcken, som jag lovar blir allt tyngre ju äldre knottarna blir, över ryggen när jag går upp. En annan sak som är bra med ryggsäcken (fast det visste jag ju inte innan att jag skulle behöva) är de värmeisolerande nappflaskefack den har. Gilbert har fått gå mycket på ersättning efter den tuffa ankomsten till världen som han fick gå igenom och att då kunna ha med en flaska ut som håller värmen har varit ovärderligt.

    Så ni som bor som vi - ta en funderare till innan ni köper skötväska.

  • snart tre

    Alltså vi tänkte sälja babyskyddet och adaptrarna för att vi ska byta bil och troligtvis kommer att köpa en Volvo eller Saab där Cabrion inte kan användas pga för korta bälten. Så nästa knott får en annan bilstol.

  • snart tre

    Marvelina: Allvarligt? Men herregud?

  • snart tre

    Men jisses - jag är ju inget företag som kränger produkter.

  • snart tre

    Egentligen vill jag helst behålla stolen och adaptrarna till nästa knott, men är osäker just pga bilbytet. Vi är helt inne på en ny Saab 9-5 eller Volvo V70 kombi eftersom vi vill ha ordentligt med utrymme och då känns det lite osäkert om stolen passar. Känns knasigt att tvingas välja bil utifrån barnstol. Vi funderar visserligen också på en VW Passat kombi och där har jag fattat att stolen fungerar. Eller? Vilka I-landsproblem jag har va?

  • snart tre

    Snysop: Ja, det är faktiskt väldigt smart att man kan välja om man vill ha varukorg eller inte.

  • snart tre

    Är nyfiken på en sak så jag lägger ut en liten enkät här. Svara görna, det vore kul att se hur ni resonerar (ursäkta, jag har för mycket tid att bara gå omkting och tänka på mina långa BB-promenader och idag funderade jag på det här): Vilken vagn skulle ni ha köpt om BB inte fanns.

    1) Först - vilken vagn som är ett alternativ till BB (en lättviktare med svängbara hjul) skulle ni köpa:

    2) För det andra - vilken av de mer traditionella vagnarna skulle ni ta om ni måste

    Tänkte själv på följande vagnar som alternativ:

    1) Tror en Quinny Buzz eftersom den är relativt lik BB och är vändbar till skillnad från UJ och Quinny Speedi och en del andra kopior
    2) Svårt, men antagligen en svart Hesba eller en Mutsy

Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III