Värre än cancersmärta o fingeramputation?? : (
Nä jag tycker inte det gör så ont att föda barn. Det som gör ont som i vanlig smärta man är van vid är i mitt fall mest bara när ungen ska ut och det går iaf väldans fort.
Värkarna känns mest som mensvärk de lux och framförallt så har man ju värkpauser och smärtan är förutsägbar och inget att vara rädd för och lyckas man bara slappna av och ta det lungt är det absolut görbart.
Har haft betydligt mycket ondare av en lårkaka samt en smäll i knät när jag spelade fotboll/innebandy.
Men för mig är det jätteviktigt att slappna av och andas rätt. När jag tappar andningen eller spänner mig känner man hur ont det faktiskt kan göra och det är inte så angenämt.
Jag har provat lustgas med första barnet (av 4) och tyckte det hade god smärtstillande effekt. Något annat kan jag inte uttala mig om men det finns ju massor att ta till om man så önskar.