Inlägg från: CattanB |Visa alla inlägg
  • CattanB

    Juli bebis 2012

    Grahnkotten: tack!! Nej de va verkligen inte planerat. Jag har ju inte så stora chanser så vi har ju kört oskyddat. Jag har ju den inställningen att "blir de så blir de". Då vi vill ha flera barn. Min sambo blev så glad att han började gråta lite grann. Så sött!!

  • CattanB

    Jag har en grupp på FB men den är iofs lite begränsad.. Föräldrar i Sörmland heter den. Vet inte om de finns nån för juli barn 2012..

  • CattanB

    Ottis är trött vid 18-18.30 så hon får gå och lägga sig vid 19. Sen sover hon hela natten till 09.30-11.30.
    Då blir de en stor tallrik gröt! Hehe eftersom hon sover så länge är hon skithungrig på morgonen :)

    Sen får hon ju då sova innan 14-15 en stund för att hon ska kunna sova vid 19 igen.

    Jag läste en artikel i vi föräldrar. Vet inte hur sant de är men tyckte de va spännande.

    Föräldrar som vaknar lätt får "pigga" barn.
    Föräldrar som är svårväckta får "trötta" barn.

    Jag tycker själv att jag är lättväckt men mina polare sa att de va tvärtom... Hehe så kanske stämde i vårt fall.

  • CattanB

    Idag är de frufria dagen! Förr fick fruarna en dag ledigt. Då skulle männen vara hemma och sköta hela hemmet, barn osv osv :)
    Kul fakta bara ;)

  • CattanB

    SaJo81: hehe ja. Ironiskt nog va de karln som kom hem och sa de. Så han sa att han kunde ta Ottis så jag fick vila :) tyckte jag va gulligt :)

  • CattanB

    Oj va längesen man va här och kolla läget!

    Othiliia säger "titta" åt allt och kallar mig för pappa och pappa för mamma ;)
    4 tänder som hon kan gnaga på mackan med :)

    Reser sig och går med gåvagnen så här är de fullt ös!

    Är i v 23 nu så de kommer bli 14 månader mellan Ottis och plutt nr. 2.
    Blir kul när dem kan leka tsm :)

    Seperationsångesten har visat sig när hon sover borta. Har vart kämpigt när de sätter i och de svider i mamma hjärtat av att hon blir ledsen :( men de går över de med.

    Hoppas allt är bra med er! Har inte hunnit läsa så mkt än.

  • CattanB

    Enilorac81 - på UL trodde dem att de kunde vara en grabb :) men vi får se i sommar när jag ska göra 3D/4D ljud :)
    BF för
    Mig blir 15 Sep men jag ger mig tusan på att jag kommer föda på min 25 årsdag den 7:e ;P

  • CattanB

    Usch jag måste bara skrika av mig av min oro. Alla säger bara "va inte orolig" men de e klart man blir orolig!

    Jag är ju inte inloggad här så mkt men läser en del när jag är inne :) tycker de är strongt av er som jobbar och kämpar på med gravidkrämporna!

    Idag va jag på MVC och hade som vanligt högt blodtryck när jag gjorde första. Efter att jag vilat gick de ner avsevärt och fick bättre resultat en nånsin, SKÖNT!

    Berättade om mina SD som jag fått. Jag blir tvungen att andas igenom dem. Kan vara ett tecken på havandeskapsförgiftning... Så i morgon ska jag in och lämna urinprov.
    De är just de att jag inte "får" prata om de för de ända svaret som blir är "va inte orolig"...:/

    Mina vänner frågade inte ens varför jag skulle på ett extra möte dagen efter, gjorde mig jätteledsen.

    Så nu är de bara att vila, vila, vila. Vare sig de är HF eller inte så måste jag ändå lära mig att ta de lugnt eftersom mitt blodtryck ofta är högt på mina kontroller...

    Gud va skönt de känns bara nu att fått skriva av sig!

    /lite ledsen ikväll...

  • CattanB

    Fel tråd! Jag hade visst lite för tjocka fingrar när jag skulle klicka mig in på en annan. :(

  • CattanB

    Nu är jag i v 29. Men va inne på MVC idag och dem kunde se att de såg bra ut :D så lättad!!!

    Men BM vill att jag ska ta de lugnt iaf... Kanske inte de lättaste med en liten donna som håller på att sakta men säkert lära sig gå och kartar upp o ner för soffan etc.
    Hehehe får bog säga till karln att hjälpa till lite mer hemma :P

  • CattanB

    Enilorac81- jag har fått samma med ischias. Benet har vikit sig på mig ett par ggr. Tur man inte haft Othiliia i famnen :O

    Nu planerar jag 1års kalaset här hemma. Hehe kunde inte låta bli att rensa rabatten på framsidan hehe. Två dagar gick de att slappna av innan jag fick myror i brallan :P

  • CattanB

    Grattis alla 1-åringar!! :) kan inte förstå att tiden kan gå så fort!

    Går in i v 33 idag och allt rullar på.

    Othiliia är inne i en "skrik-fas". Hon är väldigt bestämd på hur hon vill ha saker och ting... Fått de av mamma tror jag ;)

  • CattanB

    Oj va längesen man av här inne nu! Har missat massor! Men grattis till er som väntar och fått bäbis :D

    Othiliia fick sin lillasyster för 2 veckor sen och dagarna rullar på bra. Hade en grymt dramatiskt FL. Krysta i bilen påväg till FL och de tog 20 min efter att vi kommit in tills Holley var född.

    4000g och 52,5 cm

    Hann inte med nån bedövning alls.

    De va en upplevelse! :/

    Men nu hoppas jag bara på att Holley ska börja sova lika bra som Othiliia gjorde hehe men de tar sin lilla tid.

    Men grattis igen till er som väntar och har fått :D

Svar på tråden Juli bebis 2012