Anonym (Hackad) skrev 2012-01-21 22:19:23 följande:
Men om man beaktar att människor lämnar känsliga uppgifter om sig själva i forumet, förvissade om att de kommer att förbli anonyma under sina nick, då måste kraven för leverantören öka, eftersom det finns mycket känsliga personuppgifter som hanteras.
Om det är MD5 med salt, så finns det tekniska lösningar som är säkrare som inte är dyrare.
Riskerna med behandlingen av uppgifterna borde också vara stora, eftersom det kan skada människors integritet om uppgifterna kommer ut. Och om det leder till skada för personer, så kan leverantören bli skadeståndsskyldig, (om den varit oaktsam eller vårdslös), så det är ju en risk för leverantören också att behandla personuppgifter på fel säkerhetsnivå.
"a) de tekniska möjligheter som finns,
b) vad det skulle kosta att genomföra åtgärderna,
c) de särskilda risker som finns med behandlingen av personuppgifterna, och
d) hur pass känsliga de behandlade personuppgifterna är."
Det är din uppgift att ställa de kraven som medlem. Varsågod, sätt igång ett uppror!
Men i princip håller jag med dig.
Problemet är inte att tekniken inte finns, för det gör den, problemet är att det betyder att de måste anställa kompetent personal och det kan kosta skjortan. Säg att de kommer fram till att hela webbplatsen måste byggas om (vilket jag tar för troligt) då är vi uppe i riktigt stora kostnader!
Sen kan man ALDRIG komma ifrån att medlemmarna har ett eget ansvar. Jag som medlem kan inte posta precis vad jag vill och sedan bli upprörd över att det inte blir som jag tänkt mig. Det finns alltid risker med nätet, det är upp till mig att agera därefter.