• Agent 355

    Vem får sovmorgon?

    Vem tycker ni ska ha sovmorgon och "vila ut" då helgen kommer och på lediga dagar?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Vem får sovmorgon?
  • castafiore

    den som nattammar och/eller har störst sömnbehov?

    Här tar vi varsitt barn, men eftersom jag nattammar och har störst sömnbehov får jag sova. oavsett vem som jobbar.

  • Emma 02

    Den som är tröttast, ofast jag :-P

    Vi är väldigt morgon pigga i vår familj. Det är nog jag som sover längst om jag får och då sover jag till 7-8 på morgonen   

  • Tahu

    Här hemma är det jag som har sovmorgon på helgerna, maken går upp med dottern!


    Diskutera aldrig med idioter, dom drar ner dig till sin nivå och vinner på erfarenhet!
  • CeeJay

    Annat: JAG får självklart sovmorgon, hela tiden Sambon är inte intresserad eftersom han aldrig kan ligga kvar i sängen längre än till 07.00 !!

  • Hoppfull84

    om man har barn som sover hela natten så delar man 50/50.
    har man barn som vaknar på nätterna och äter flera gånger så är det den som går upp flest gånger om nätterna som får sova ut på helgen.

  • Mary Jo

    Vi har alltid tagit varsin sovmorgon. Oavsett om det är jag som gått upp och matat flera gånger varje natt. Han jobbar heltid och är borta långa dagar och förtjänar också att få sova ut!  


    Vilja 17/2-10 och bf 28/3-12 <3
  • Kameliadamen

    Jag får sova hur länge jag vill på lördagar och min man får sova på söndagar.

  • Toppen9

    Inte är det jag iaf :-/
    Sambon tar 99,9% av alla sovmorgonar. Ibland får jag en och då ska jag vara så tacksam resten av veckan, bläää säger jag bara!

  • Archandra

    Hemma hos oss är det jag som alltid får sovmorgon. Vår dotter är drygt ett år men är fortfarande vaken två till fyra gånger per natt och snuttar av mig- Det är alltså jag som tar alla nätter. Maken är föräldraledig just nu och tar kvällarna så att jag hinner sova några timmar innan det är dags för första nattamningen. Jag jobbar heltid på vardagarna. Maken har mycket lättare att sova på dagen (samtidigt som dottern). Sammanfattningsvis är det jag som får sovmorgon medan maken vilar senare på dagen.

Svar på tråden Vem får sovmorgon?