Vem får sovmorgon?
Vem tycker ni ska ha sovmorgon och "vila ut" då helgen kommer och på lediga dagar?
Vem tycker ni ska ha sovmorgon och "vila ut" då helgen kommer och på lediga dagar?
Vi tar en morgon var. När jag var föräldraledig var pappan hemma tre dagar i veckan (fredag till söndag) och då fick jag två sovmorgnar. Inte mer än rättvist med tanke på att jag ammade 10 gånger per natt. Fast det gör jag visserligen idag också.
Vi kör 50/50.
Här har jag lördagarna och sambon söndagarna.
När minsta var nyfödd så tog jag alla nätter själv men fick sova med henne alla mornar (hon var morgontrött redan då). Han fick helt enkelt synka sin sömn med de tre större så han gick runt med att kliva upp varje morgon (hon är född på sommaren så det funkade tills skolan började)
Är man så trött att man behöver mer sömn får man krascha med barnen kl 8 några kvällar tills man är ikapp.
Äsch sovmorgon är överskattat och sabbar bara dygnsrytmen. Den som har jobbat hela veckan och nattat/tagit hand om barnen kan lika gärna fortsätta på det inslagna spåret och kliva upp med barnen i ottan lördag och söndag med.
Vi får bägge sovmorgon, eftersom vi har en liten morgontrött tjej.
Jag 
Jag har mycket större sömnbehov än mannen och är den som vaknar på natten med ev.ledsna barn.
Just nu sover jag som en kratta pga graviditeten, vaknar på natten och kan inte somna om. När jag väl sover drömmer jag bara konstiga drömmar.
Numera är barnen så stora så de roar sig själva på morgonen så jag brukar få sova även om mannen inte är hemma och kan ta dem, fast inte jättelänge.
Idag sov mannen länge, ända till halv elva mot normalt 8-8.30.
Jag sov hela förmiddagen, men var upp och gav barnen frukost + en uppstigning till när tösen vill ha hjälp med en sak.