Tips om dhea
Imorgon ska jag och min man träffa en läkare för att gå igenom proven från fertilitetsutredningen, dvs. mitt FSH- och TSH-värde samt att jag hade prompt passage i båda äggledarna. Ja och så mannens normala spermaprov.
Jag har god lust att ställa in mötet, men jag är lite för nyfiken. 
Jag vet inte om jag ska inleda mötet med att jag är gravid eller avsluta med det. Jag är så nyfiken på om de hade låtit mig genomgå en IVF (betala själv). Det här landstinget verkar se på IVF lite annorlunda än andra landsting då de anser kvinnan vara för gammal för IVF vid 38.
Jag bor numera i Östergötland. Bodde i Uppland för bara något år sedan.

Jag frågade mannen om vi skulle hoppa över att försöka denna månad och han svarade så klokt att den lyxen har vi inte. Bättre med ett barn fött på julaftonen än inget barn alls.
Tydligen är snittet för förstagångsföderskor BF+8. Så jag har väl ganska goda chanser ändå.
). Jag kommer inte självmedicinera med progesterone nu under graviditeten, men jag vill gärna komma in till barnmorskan före vecka 10 denna gång och få lite prover tagna. Vet inte om det kommer gå dock.