Anonym (Mkt nu) skrev 2012-04-24 19:46:27 följande:
Tusen tack för dina tips, råd och tankar! Skall helt klart bära dem med mig.
Förstått att hela denna skilsmässan kommer bli en kamp. Nu umgänget sen lär det nog "bara" trilla på tyvärr och frågan är vad som är värt det och vad som är viktigt.
En taktik som oftast funkar är en form av piska och morot. Har pappan vettiga förslag som borde funka och inte ligger på din "absolut-nej.lista" så acceptera i möjligaste mån. På dumheter mm säg säger du stopp och visar med all tydlighet att du är beredd att gå till domstol.
Två vanliga misstag är:
Säga nej till allt utom precis det man själv vill. Leder bara till dumma dyra långa konflikter och sen lär man få domar mot sig i TR.
Ge med sig om precis allt vid hot om stämning. Då kommer man alltid att dansa efter den andras pipa.
Om ni har mycket svårt att samarbeta och själva komma fram till vettiga fungerande lösningar bör ni fixa till ett fastställ detaljerat umgängesavtal. Med tider, platser, semester, lov, högtider reglerat. Sen följer ni schemat oavsett vad. Det kommer inte bli som du vill men bättre att veta vad som gäller än att bråka om precis varje överlämning och veckoslut. Du kommer också få acceptera att under pappans perioder är det hans regler som gäller avsende barnvakter, läggtider, mat, fritidsaktiviteter, resor mm.