Inlägg från: Martinisen |Visa alla inlägg
  • Martinisen

    Vad gör ni med spindlar inomhus?

    Mamma till busfrön skrev 2012-07-01 13:09:11 följande:
    Jag slår ihjäl dem med en sko. Sen får de åka komunalt via den vita prorslins guden.Skrattande
    Blir det inte hemskt mycket klet om man smäller med sko?
  • Martinisen
    Kaffekopp skrev 2012-07-01 14:21:02 följande:
    Jajamensan! Klorin är bra till nästan allt! Hårspray och sprutdeo som t.ex. AXE är det inte lika mycket tryck i. Men med sprutklorin så slutar de eländiga krypen att röra sig och skrynklar ihop sig på några sekunder. Cool
    Fy så hemskt egentligen
  • Martinisen
    stickkontakt skrev 2012-07-01 14:27:51 följande:
    Annat: Om det är en stor fin spindel fångar jag den under ett glas och fotar den. Om det är en liten spindel eller om jag inte har lust att fota så låter jag den vara. Spindlar (i Sverige) är bra husdjur. Helt ofarliga och stör ingen men äter irriterande flugor. De får gärna bygga lite nät i mina hörn.
    Snällt och modigt:)
  • Martinisen
    stickkontakt skrev 2012-07-01 14:35:26 följande:
    Modigt vet jag inte. Jag är ju inte rädd för dem så det krävs inget mod
    Sant:) Man måste vara rädd för att kunna vara modig
  • Martinisen
    Meria skrev 2012-07-01 14:50:29 följande:
    Maken har 44 i skostorlek...
  • Martinisen
    snällochgla skrev 2012-07-01 15:20:44 följande:
    Nej du har tagit lärdom av den gamla "bondepraktikan" och det ska du ha heder för. Det  regnar nog mycket ändå
  • Martinisen
    Jenna03 skrev 2012-07-01 16:01:04 följande:
    Ni som mosar spindlar i papper: Tycker inte ni att det är läskigt med det där krasande ljudet?
    Jo, skitäckligt, men samtidigt lite skönt, för då vet man med säkerhet att den är död, och slipper öppna pappret för att se efter. Vore ju inte bra om den vaknade till liv igen i sopspannen, fyy!
  • Martinisen
    Pimpinellan skrev 2012-07-01 16:58:53 följande:
    Annat: jag rusar snabbare än Carl Lewis nånsin gjorde till lilla hallen,hämtar en sko och slår ihjäl äcklen! HATAR spindlar och vägrar befinna mig på samma plats som en levande. Maken får bära ut liken däremot,de befattar jag mig inte med! Som tur är har vi få stora spindlar inomhus fast vi bor på landet. Absolut inte ens en i veckan.
    Du verkar ändå rätt van vid å ta dem. En i veckan är ändå fler än vad många i stan har
  • Martinisen
    schizoliv skrev 2012-07-01 21:11:46 följande:
    Har du stor husspindel, så betyder det att ditt hus är i bra skick.
    Dom ser rätt hemska ut, men är snälla om man låter dom vara.
    Jo, det brukar min man säga också, men fy vad läskiga de är:) Är du lika snäll mot alla kryp, flugor och getingar också?
  • Martinisen
    Buscemi skrev 2012-07-01 21:35:59 följande:
    Aldrig dammsugaren. Det lärde jag mig när jag skulle dammsuga, och 2 spindlar kom valsande ut helt utan men. Obestämd

    Jag kör med skor. Eller en bok som jag har läst.

     
    Fy vad läskigt att de kom ut
Svar på tråden Vad gör ni med spindlar inomhus?