• Ellen88

    Snäll à hjälp mig vad ska jag små äta?

    Jag har ett problem måste små äta hela tiden ... Blir fetare och fetare :( nÅGON som har råd vad man ska små äta och allmänna träningstips och komma igång tips till någon som inte tränat i hela mitt liv!!!

  • Svar på tråden Snäll à hjälp mig vad ska jag små äta?
  • Ellen88

    Inga tips alls? Har nyss väkt i mig en stor kladdkaka med glass !!

  • Träningsexpert Elmina

    Hej

    Brukar du äta dig mätt vid frukost, lunch och middag? testa att öka på proteinmängden och grönsakerna vid dessa måltider och drick mycket vatten så kanske du märker skillnad.

    Ibland kan kroppen vara törstig men man tror att det är hunger och därför kan det vara bra att testa med ett stort glas vatten först.

    Vad gillar du att träna? 

    Promenader, cykling och simning är aktiviteter du kan hålla på ganska länge med och som är skonsamma för den som inte tränat så mycket innan. Börja lugnt och komplettera gärna konditionsträningen med armhävningar, plankan, rygglyft  och knäböj för att stärka upp kroppen och motverka skador.


Svar på tråden Snäll à hjälp mig vad ska jag små äta?