Anonym skrev 2012-09-23 20:46:59 följande:
Att gå på samarbetssamtal är frivilligt. Men det är väl bra att gå dit o prata?
Om du inte där går med på gem vårdnad efter ett par samtal så kommer nog pappan stämma dig
i tingsrätten för att få gem vårdnad. Antagligen kommer det gå igenom. Om han är som du säger skötsam.
Samarbetsproblem kan vara ett skäl till att få behålla ensam vårdnad. Kommer snart vara ensam med en nyfödd
och jag o barnets pappa är totalt oense om föräldraledigheten, boendet osv. så jag har goda skäl att inte
skriva på gemensam vårdnad i början (de första åren tänker jag mig). han är också skötsam osv precis som ditt barns pappa. Han kommer nog dra det till tingsrätten kan jag tänka mig men då har jag i alla fall fått vara f-ledig i lugn o ro för en utredning som görs av familjerätten (på uppdrag av tingsrätten) kan ta upp till ett år.
Jag ska dra ut på att gå på samarbetssamtal ett tag för att allt inte ska gå för fort och jag kommer sitta i skiten sedan med för lite föräldradagar att ta ut. För då kommer det nog snabbare upp i tingsrätten.
TS: Hur gammalt är barnet?
Det är så att han kan göra interimistiskt yrkande på vårdnad och få igenom det efter en månad eller två efter att stämningen är inlämnad. Sen beror handläggningstiden på var i landet du bor. I Norrland kan du vara i domstolen efter ett halvår och i Stockholm kan det ibland ta mer än ett år.
Varför vill du vägra pappan att vara föräldraledig? Det är ert barn, inte ditt, och barnet har rätt till er båda.