• Karin13

    Vi gravida från RMC Malmö

    Hej!
    Detta är en tråd för oss som blivit gravida efter IVF på RMC i Malmö. Här kan vi följas åt under våra graviditeter och stötta och glädjas med varandra.
    Hoppas vi blir många som samlas här!

    Själv blev jag gravid på 3:e försöket med IVF och har BF 17/6 2013.

  • Svar på tråden Vi gravida från RMC Malmö
  • marisabelle

    Jag har en tid bokat nästa vecka för kontroll. Det gick inte att se varför det blödde. Men det var inte inne i livmodern utan utanför. Jag går på Fragmin och det gör ju inte saken bättre. 

    Tack ni som ger mig hopp! 

  • Maybe
    marisabelle skrev 2013-07-03 11:10:31 följande:
    Jag har en tid bokat nästa vecka för kontroll. Det gick inte att se varför det blödde. Men det var inte inne i livmodern utan utanför. Jag går på Fragmin och det gör ju inte saken bättre. 

    Tack ni som ger mig hopp! 

    Ingen aning vad Fragmin är, men om det va utanför livmodern är det säkert helt lugnt med bebisen Glad
  • Tant Groda

    Marisabell: vet inte om jag sagt grattis och välkommen, men Grattis och välkommen. Tråkigt med blödningar men skönt att se ett hjärta slå.

  • Tant Groda

    Tre nätter har jag vaknat av smärtsamma sammandragningar. Inatt kraftiga förvärkar och rejält tryck mer till. På dagarna inget!!!!

  • Annanax

    Grodan, vilken vecka är du i nu? Låter onekligen som om kroppen förbereder sig!

  • Malphie

    Annanax: Jag har "bara" fått Bricanyl på sjukhuset, inget jag fått med mig hem.

    Var inne igår igen :( pga fruktansvärda smärtor i mensmagen både lördag och måndag. När min BM hörde det så tyckte hon att jag skulle in och kolla mig. Sagt och gjort och allt var som innan... Fortfarande förkortad livmodertapp och regelbundna sammandragningar. Denna gång hamnade jag i Malmö då det var fullt i Lund. Blev hemskickad efter CTG och VUL.

    När min man äntligen kom loss från jobbet i Älmhult och jag fick träffa honom, då brast det. Orkar inte vara stark längre... Jag vet någonstans innerst inne att allt detta kommer att vara värt det, men de senaste 8 månaderna har varit de absolut värsta i mitt liv. Har haft konstant smärta hela tiden och jag märker tydligt att psyket börjar ta stryk (eller har gjort).

    Vi har ett inbokat TUL på fredag plus att de ska kolla om hon fortfarande ligger i säte. Kommer där och då meddela att jag vill ha ett planerat snitt så snart som möjligt. Vill kunna glädjas åt vår dotter och inte vara ett psykiskt vrak när hon kommer.

  • Annanax

    Det har verkligen varit tufft för dig! Förstår att du inte orkar mer! Har du blivit erbjuden att prata med någon? Det finns ju en del att bearbeta... Vilken vecka är du i nu? Jag menar det finns väl inte så stora hinder för snitt så mycket längre? Jag har mitt TUL i morgon och vill också få snitter flyttat om möjlighet finns. Kram till dig!

  • Malphie

    Nej, jag har ju inte låtit någon se hur dåligt jag har mått, det var först igår som det brast. Mailade min BM och pratade länge med henne idag och jag måste säga att hon har varit helt underbar hela tiden. Hon förstod och stöttade mig fullt ut.

    Enligt mig och RMC är det 36+1 idag så nästa tisdag är det 37+0 och då är hon ju "färdig".

    Hur mår du själv Annanax?

Svar på tråden Vi gravida från RMC Malmö