• Karin13

    Vi gravida från RMC Malmö

    Hej!
    Detta är en tråd för oss som blivit gravida efter IVF på RMC i Malmö. Här kan vi följas åt under våra graviditeter och stötta och glädjas med varandra.
    Hoppas vi blir många som samlas här!

    Själv blev jag gravid på 3:e försöket med IVF och har BF 17/6 2013.

  • Svar på tråden Vi gravida från RMC Malmö
  • Tant Groda

    Annanax: är 11 dagar kvar till bf.. Inatt har det också varit jäkligt. Halsbränna delux och sen har jag vaknat gånger flera att jag biter i kudden av smärta. Min reaktion skrämmer mig lite. Det är först efter jag tänker klart och reagerar. Ska till bm idag, så ska prata med henne om detta.

  • Annanax

    Grodan, då är det ju verkligen på gång! Apoteket har fina tuggtabletter mot halsbränna, de har hjälpt mig massor! Glöm inte ta parodin till natten, så att du får sova lite lugnare medan kroppen jobbar och förbereder. Snart dags!

  • Annanax

    Malphie, bra att du öppnar upp nu! När det är så här tufft innan är risken för förlossningsdepression högre, så det är bättre att vara ärlig ned hur man mår och även få en samtalskontakt innan bebis, så att det finns möjlighet att gråta ut sen eller nu om det behövs. Du har verkligen fått vara med om en tuff resa och jag misstänker att du, som jag, är inne på att detta är sista gången... :) Jag mår helt ok. Fortsätter att knapra bricanyl och det håller sammandragningarna borta, bara jag tar det lugnt. Är väldigt stor nu, mitt sf-mått ökade från 40 till 43 på en vecka, så jag har svårt att hitta sovställningar. Dessutom domnar händerna, så just nu väntar jag mest och räknar ner. Ska träffa två andra blivande tvillingmammor idag och det ska bli kul! Sedan är det TUL i eftermiddag, så det finns ljusglimtar, men de får gärna ta ut dem v.37!

  • Tant Groda

    Annanax: började undra vad det var för något men då vet jag att du menade panodil. Äter gaviscon som smågodis.

  • Malphie

    Tack för ert stöd, det betyder mycket.

    Imorgon, 9.00, är det dags för ultraljud och prat med läkaren. Återkommer när jag vet mer.

    Kram

Svar på tråden Vi gravida från RMC Malmö