Rabarbapuppa skrev 2013-10-15 09:14:58 följande:
Och så har handtagen kommit.
Tillverkade av Hella Mexico, så det står på spanska på förpackningen. VAG-numrena står på påsarna, och dessa produktnummer slutar på "207" och "208" i mitt fall - vilket är FRÄMRE handtag. Suuuuuuuck!
Enligt eBay-annonsen skulle det vara BAKRE handtag, och dessa heter ju "205" och "206" på slutet.
Så nu har jag två nya handtag med hål i för låskolv, som jag naturligtvis inte kan montera på bakdörrarna.
Man svarar att man är "Soooo sorry we made a mistake" och vill att jag skickar tillbaka dem. Orka liksom....
Har istället erbjudit dem att skicka mig bakre och ge mig ett bra pris. Och det har man inte fått svar på, dubbelsuck.
Det blir till att köpa bakre handtag från Tyskland då, säkert några kopior, för originalen har "utgått utan ersättare" enligt ETKA.
Idag ska jag träffa min däckskrängare tänkte jag, och mer eller mindre reklamera mina Firestone till BMW'n då de verkar vara i det närmaste obalanserbara.
Vi får se vad han säger.
/Puppa
Trist
Min golf har nu mer en ny baklucka

Doch finns inte bakrutetorkaren som alltid går sönder och så funkar inte eluppvärmningen

men men jag har en ruta det viktigaste.
Billjudsintresserad som man är så blev det ett ordentligt lyft i basen

Nu orkar inte framsystemet med så nu letar jag ett nytt steg till diskanterna så jag kan brygga nuvarande steg till middarna.
Nu kommer det inte hända något med bilarna på minst två veckor då jag ska på semester.