• Jennnie

    Villa i ett lugnt villaområde eller lägenhet på Kungsholmen?

    Hjälp mig nu att tänka. Jag står i valet och kvalet. Idag bor vi i en nyproducerad villa. Trivs väl, men det måste ju ändå finnas en anledning till att vi börjar fundera? Vi har 3 mil in till Sthlm city, jag har 3 mil till jobbet, maken har betydligt närmare. Men det kan ju ändra sig när han vill byta jobb, de flesta jobben ligger ju i city. Barnen kommer att vara 10 och 9 år när vi flyttar. Det vi tittar på är nyproducerade lägenheter. Pris då, jo lägenheten är ju betydligt dyrare men det räknar vi med att hämta hem på att vi betalar mindre skatt, kan göra oss av med en bil, bensinkostnader mm. Men vad är fördelarna respektive nackdelar? Det jag ser främst är att vi kan välja mellan alla jobb i Sthlm om man skulle vilja byta... Ingen av är väl särskilt intresserad av trädgårdsarbete, så vår tomt består i princip av plattor, trädäckad altan och häck. Inga blommor här inte... Däremot älskar vi att grilla på sommaren, eller att sola på altanen. Men man kanske kan köpa en elgrill och få nästan samma känsla på balkongen? Det som jag är mest rädd för är grannarna, hur lyhört är det i nyproducerade lägenheter? Och vad är för respektive nackdelarna för barnen? Vi skulle ha en stor mataffär precis utanför (Ica maxi lindhagen) och även gym och restauranger inom gångavstånd (det har vi nu inom bilavstånd) Hjälp mig tänka. Är det någon som har stått i detta val? Hur tänkte ni då?

  • Svar på tråden Villa i ett lugnt villaområde eller lägenhet på Kungsholmen?
  • Nicke Nyfiken

    Jag bor i lägenhet i förort (men det är nästan som radhus då vi bor på nb och har stor uteplats och stor balkong) och stormtrivs. Vi har dock bara ca 15 min in till city med bil. Har bott på Kungsholmen men trivdes inte alls. Vår lägenhet är från -04 och visst kan man höra om någon hoppar i lägenheten över men om man jämför med 30-50 tals lägenheter jag bott i tidigare är det ju väldigt bra ljudisolerat.
    Ni kan inte byta villan mot en villa men i en förort närmare city? 


  • Butterscotch
    Jennnie skrev 2012-12-16 14:03:13 följande:
    Butterscotch, hur fungerar det med barnen? Vad tycker dom om att bo i stan?

    Våra barn har aldrig bott någon annanstans, så de tycker inget särskilt. Visst kan de sakna fritidshuset ibland, men det är lika ofta tvärtom. Många som bor i hus verkar tycka att det bästa med det är att man kan släppa ut barnen hur som helst och så springer de själva till grannarna och leker. Så kan inte vi göra, vi måste följa med till kompisarna eller parken. Fördelen med det är att vi umgås mer med våra barn och det är ju positivt (om än lite jobbigt att alltid behöva följa med överallt). Grannens barn, 8 år, åker bussen själv till sin skola (inga byten) så har man större barn är det ju en annan sak. Vet inte hur vana dina barn är vid trafik och hur mycket du törs släppa iväg dem själva i stan. De barn som vuxit upp i stan är antagligen mer vana vid trafikmängden och trafik-drillade sen barnsben. Hade vi inte ägt eller haft tillgång till ett fritidshus vet jag inte om vi bott i stan dock, då hade vi kanske valt Bromma eller nåt liknande istället (low maintenance hade varit väldigt viktigt om vi skulle ens fundera på hus).
  • Estraven

    Bor själv i lägenhet (fast i närförort) och vill INTE bo i hus. Vi kan lägga mer tid på att umgås, behöver aldrig fixa i trädgården eller allt annat fix som det blir i hus, vi har en jättefin innergård med lekplats och barnens dagis på. Dessutom bor vi så centralt att det inte blir så lång restid till våra jobb=också mer tid. Vi har ingen bil heller =mindre kostnad, vilket gör att vi inte behöver jobba heltid.....nära till fik, muséer och annat också!
    Växte upp inne i stan, och vi bodde med helt sluten innergård, och det gjorde kompisarna som bodde i kvarteret bredvid också, så vi var ute själva och lekte på gården-många fattar inte att det finns många fina gårdar eftersom de inte syns utifrån....mina egna barn är lite för små för att vara ute själv och vår innergård är inte helt stängd tyvärr, men jag ser det inte som ett problem, eftersom det finns andra föräldrar ute i parken att umgås med när barnen är upptagna med att leka.
    Mitt tips är att spana efter lägenheter som ligger i kvarter med fina innergårdar. Den stora nackdelen med innerstan är ju trafiken, så som förälder kan du ju inte släppa barnen att gå fritt på samma sätt som vid ett hus på landet. Fast å andra sidan brukar det ju finnas bilvägar där också....

  • Jennnie

    Det verkar som dom flesta här kombinerar lägenheten med sommarhus, är det ett måste? Är det inte härligt att njuta av storstan på sommaren/helgerna eller romantiserar jag det hela? Någon som har barn på stadshagsskolan eller kristinebergsskolan? Hur är dessa skolor? Hur stora är klasserna mm?

  • 2211

    Avgaser, stressade människor, snabba på, snabba på, snabba på mot---> lugn och ro, mindre avgaser, tryggare område, ingen trängsel för att köpa mjölk och mycket större hem.

       3 mil enkel väg är INGENTING att pendla med bil så sluta tro att du är en handlingsförlamad stockholmare.

  • Jennnie

    Haha den var bra. 3 mil att pendla i Stockholm kan nog ta lika lång tid att köra som 9 mil i landsbygden.

  • SandyDee
    2211 skrev 2012-12-21 22:30:53 följande:
    Avgaser, stressade människor, snabba på, snabba på, snabba på mot---> lugn och ro, mindre avgaser, tryggare område, ingen trängsel för att köpa mjölk och mycket större hem.    3 mil enkel väg är INGENTING att pendla med bil så sluta tro att du är en handlingsförlamad stockholmare.

    Haha åkt på Essingeleden i rusningstrafik nån gång? Det går betydligt snabbare att gå ...
  • Zizzy Zimsson

    Själv föredrar jag hus i lugnt område... men jag tycker det låter som om du hellre skulle vilja bo i lägenhet på Kungsholmen. Go for it City Girl!

  • Jennnie
    MrsHughes skrev 2013-02-02 14:34:50 följande:
    Välkommen hit! Ni kommer säkert att trivas jättebra i stans bästa stadsdel

    Tack, jag hoppas detsamma. Det som är läskigast är nog om barnen ska trivas efter att ha bott på " landet"
Svar på tråden Villa i ett lugnt villaområde eller lägenhet på Kungsholmen?