LLL84 skrev 2013-01-21 22:32:56 följande:
Tack för era svar! Jag är väl medveten om att det är nästintill omöjligt att få adoptera som homosexuellt par.
Det har varit svårt att hitta något svar om det så här i trådarna och inte så mkt prat av det jag hunnit läsa här vad som gäller för de som är bi.
Jag kan har hört fel eller fått för mig fel att de i utredningen kan ställa sådana frågor om ens samliv och vad man har för preferenser, ens tidigare förhållanden med pojk/flickvän?
Kanske fel tråd att ställe den frågan i förresten...
Ja, många länder vill inte adoptera till homosexuella par och jag tror bisexuella räknas in där, men det kanske inte är lika svårt att få adoptera som bisexuell?
Ni får adoptera inom Sverige, men det är ganska ovanligt med adoptioner inom Sverige och då har man oftast varit familjehem åt barnet i några år.