Sara35 skrev 2012-12-29 17:53:31 följande:
Tack för all uppmuntran! I början när man hör operation så blir man ju skakis och tänker att man ska göra allt för att undvika att det blir operation. Men nu känner jag annorlunda. Att börja med korsettbehandling vid 39 grader och veta att han ligger på gränsen (kanske t o m hinner kommer över 40 innan vi får korsett(?)) och veta att korsetten inte gör ryggen rakare har gjort mej mycket mer positiv till operation.
Jag tycker du är oerhört stark som är inne på din andra graviditet vid 16 års ålder och har scolios. På bilden ser jag också hur scoliosen kan bli när det blir värre. Hade varit intressant att höra när din operation blir och hur det går. Hoppas allt kommer att gå bra för dej med både förlossning, barn och kommande operation!
När jag fick reda på att det skulle bli en operation så blev jag riktigt rädd. jag såg bara metall saker i ryggen och att jag aldrig skulle bli normal. aldrig kunna böja mig. jag skulle bli helt handikappad!
Jag grät och ville bara hem. och hem åkte vi. från malmö hem till helsingborg igen och jag ville verkligen inte bli opererad!
Min mamma träffade en flicka i 17års ålder på sjukan som hade blivit opererad (då jag var där för en korsett)
Hon snackade med flickans mamma och hon sa att flickan var så himla nöjd. helt rak rygg hade hon fått!
hon hade gått med korsett i flera år och det hade inte blivit bra.
Jag själv började ju snacka med folk som fått operera sig efter en lång korsettbehandling och somsagt dom är också hur nöjda som helst och en som jag snackar extremt med kan till och med gå ner i brygga efter operationen. att böja sig ner är inga problem. jag kan inte ens gå ner i brygga nu så om jag inte kommer det efter operationen kommer jag ju inte va ledsen ;)
Så du ska inte bli ledsen om din son blir ledsen om han får veta att han kommer få opereras.
stötta honom och lugna honom med det du nu vet om operationen!
Min mamma har alltid varit positiv mot operationen och tröstade mig i början och stöttar mig och det känns bra!