• Anonym (vill veta)

    chansen om delad vårdnad

    Bakgrund
    Knullkompisar som fick barn 
    Ej något vanligt förhållande
    Pappan jobbar utomlands + 1 utlandsjobb bakom sig
    Är i sverige 1 gr/månad träffar barnet ca 2ggr/hemvistelse
    Har ej visat större intresset för barnet (pratade om det idag) på något sätt
    eller velat lära känna henne helt och hållet med rutiner mm

    hur stor är chansen att han får delad vårdnad?

    han vill ha det för umgänget och ha mer inflytande men 
    jag låter han träffa barnet ifråga (har såklart haft förhinder
    någon gång men alltid gett ett annan dag som alt) 
    han vill även ha det för att kunna ha barnet på egen hand
    (dvs jag ska lämna barnet hos en man hon inte känner
    så han ska lära känna henne vilket inte ens familjerätten
    anser är en bra ide) 

  • Svar på tråden chansen om delad vårdnad
  • Anonym (vill veta)
    Anonym (Soc) skrev 2013-04-03 11:25:24 följande:
    Finns inget som heter delad vårdnad. Antingen har man gemensam eller ensam vårdnad.! Vårdnadsformen påverkar inte barnets rätt till umgänge och relation . ( för detta handlar om barnets rätt ej föräldrarnas) om inte pappan är djupt olämplig eller farlig för barnet så blir det mycket svårt för dig att få ensam vårdnad .
    gemensam vårdnad då

    och nej jag jag nekar inte barnet att träffa och få en relation med pappan
    Brumma skrev 2013-04-03 11:25:47 följande:
    Vet inte hur familjerätten ställer sig, men är det umgänge han vill ha (alltså att det är hans anledning till delad vårdnad) så har vårdnaden inget med det att göra.
    Umgänge och vårdnad är två helt skilda saker. Umgänge lär han få rätt till men på barnets villkor, dvs träffa så ofta som möjligt i trygg miljö för att sedan trappa upp och ta barnet på umgänge ensam. Men barnet skall såklart vara trygg med pappan först.
    Han får lära känna barnet i din närvaro (eller ngn annan barnet litar på) först, sedan kan han ha barnet själv.
    Hur gammalt är barnet?
    de kunde inte svara på den frågan
    han vill ju träffa barnet mer (nekar honom inte). och enligt honom är umgänge och vårdnad samma sak så jag tror precis som FR att han försöker skrämma mej

    ja det sa jag med att han måste lära känna henne här först, jag har varit ensam sen start så det är bäst att barnet har mej nära. barnet är 8 månader
    Jojile skrev 2013-04-03 11:27:10 följande:
    Fast ensam vårdnad är rätt skäligt om föräldrarna har svårt att samarbeta. Det bär man väl ha om någon bor i ett annat land? Lite svårt med underskrifter och sånt...
    jag kan sammarbeta, men det är svårt att sammarbeta med någon som anser att att måste bara på hans sätt annars är man korkad
    h8him skrev 2013-04-03 11:28:53 följande:
    Som boendeförälder får du välja förskola och barnet blir placerad i den skolan som är närmast dig. Du kan öppna ett konto där ingen har rätt att ta ut pengarna innan barnet är 18 år.

    Åka utomlands kan du naturligtvis göra under din tid med barnet. Varför tror du att han skulle vägra att skriva under pass? Det är ju en förutsättning för att barnet ska kunna besöka honom i landet där han arbetar. Eller få göra en resa med sin pappa när han har umgänge.

    Har han vägrat något av ovanstående idag?

    Hur gammalt är barnet?

    Varför har ni inte upprättat schema för umgänge, när han är hemma, så han kan träffa barnet mesta möjliga under den perioden?

    Du skriver å ena sidan att han inte visar intresse för barnet men å andra sidan vill han ha mer tid, samt umgänge längre perioder när han är hemma. Jag får inte de båda sakerna att gå ihop. Kan du förklara?
    jag måste ha ett jourdagis pga ob, men detta har jag sagt till pappan tidigt samt att skolan blri barnet tilldelat sedare. läkaren är där vi har bvc vilket han med vet
    jo, men vid gemensam vårdnad får man inte skapa ett konto i barnets namn utan bådas underskrift, samma med pass (min syster råkade ut för detta för ett par år sen)
    och är han då utomlands, hur lätt är det att få underskrifter?

    nej eftersom jag har ensam vårdnad behöver jag inte hans tillstånd till något. men ja, han skulle kunna vägra mej en del saker vid gemensam som ex flytt för att lättare få arbete.

    barnet är 8 mån

    vi har haft det som så att han kontaktar mej när HAN har möjlighet att träffa barnet. men efter att ha pratat med rätten ska jag ge honom dagar då han kan komma, han har ju som sagt inga förpliktelser när han är i sverige utan är mer som semester för honom

    det är komplicerat, jag misstänker att det är farmor som är på honom om att han ska träffa barnet mera. för hon är väldigt på om att träffas och följer med till 90% av gångerna han kommer hit. han göra inget med barnet när han är här (håller barnet max 5 min) så jag är med förbryllad.
    strax efter barnet var fött ville han ha delad vårdnad för att han ville ha inflytande på barnet och nu är det väl att han vill ha möjlighet att träfa henne mer om jag fattar honom rätt... jag är själv osäcker på vad han håller på med
    Brumma skrev 2013-04-03 11:46:53 följande:
    h8him - öppna ett konto i barnets namn utan båda vårdnadshavarnas tillåtelse är inte möjligt.
    Och man måste även göra så att man antingen ger båda vårdnadshavarna fullmakt över konton, dvs att båda oberoende av varandra kan hantera kontot, eller att båda måste vara med och överens om hanteringen av kontot.
    Vilket kan skapa stora problem.
    Vi ville öppna ett konto till bonusen, utan hennes mammas inblandning, men det gick inte.
    Sen, efter att ha snokat runt lite, så tycker jag det är bättre att spara i sitt eget namn.
    Alla barn är inte mogna att hantera pengar vid 18 års ålder, och jag vill kunna förhindra att pengarna festas upp tex.
    Därför sparar jag både till bonus och till mitt biologiska barn i mitt namn.
    Men man FÅR inte öppna ett i barnets namn utan båda vårdnadshavarnas tillstånd som sagt.

    Förövrigt KAN det skapa problem med påskrifter om man bor utomlands, men det kan skapa lika stora problem om man bor i olika delar av Sverige.
    Funkar samarbetet bra så har vi en ganska snabbt fungerande postgång i större delen av världen, och det är mkt sällan det är akut med underskrifterna.
    Den akuta biten kan ju kanske lösas med en fullmakt åt föräldern som är boendeförälder, så att eventuella påskrifter vid läkarbesök o liknande (vet inte ens om det behövs) inte blir lidande.
    Min man har dottern vh, bor tio mil från dottern och har gemensam vårdnad med mamman. Det är mkt sällan hans underskrift behövs, men tex vid passansökan, val av skola osv.
    Detta är oftast ngt han får medskickat på umgängeshelgen, skriver på och skickar tillbaka.
    Det borde inte vara några större problem att synka med pappans besök i Sverige, som inträffar ungefär lika ofta som umgänge vid vh om jag förstår det rätt.
    Alltså två gånger i månaden.
    jag vill gärna flytta och söker jobb i en stad 10 mil bort, men jag läste att om det är mer än 10 mil bort så ska man dela på kostnaderna som det tar att ta sig dit, stämmer detta?
    visst kommer det komplicera saker, men det är ju inget jag gör i en hast bara sådär. har inte heller sagt detta till pappan då det kan vara till min nackdel i ev rättegång. är ju inget bestämt men är en önskan, försökte flytta under graviditet men blev så mycket annat just då.
    Likaväl som pappan har förverklat sin dröm om att jobba utomlands vill jag kunna förverkliga min dröm att kunna flytta till en annan stad (vilket jag har sagt till honom innan jag blev gravid) 
    Detta kommer ju såklart kräva att pappan verkligen prioriterar sin tid i sverige och träffar sitt barn när han är hemma. Han kan ex bo på hotell (han har fett bra lön) en natt och träffa barnet över ex en helg så det är inte omöjligt. sen har jag min familj här så jag kan mycket väl likabra åka hit över en helg vid flytt så ja jag har redan funderat på lösningar även där
    berätta gäran hur din man löst det med sitt ex




     
  • Brumma

    Ok, det var ganska rörigt..
    Visa gärna var det står att man, om man har gemensam vårdnad, kan öppna ett konto i barnets namn utan den andra vårdnadshavarens underskrift.
    Att man kan låsa ett konto vet jag, men det måste öppnas först..
    Och sedan kan det ju skapa problem om man tex vill köpa en moped när barnet blir 15..

  • Kjell2

    TS: Innan ni börjar springa till domstol är det nog bäst att ni bokar en tid hos familjerätten och försöker reda ut vad ni vill och hur det ska uppnås. Ni verkar båda ha lite vaga begrepp om saker och ting kring vårdnad, umgänge och boende.

    Någonting säger mig att det nog inte är helt omöjligt att komma fram till en överrenskommlese som ni båda kan acceptera och blir bra för ert barn.

  • h8him
    Brumma skrev 2013-04-03 12:18:48 följande:
    Ok, det var ganska rörigt..
    Visa gärna var det står att man, om man har gemensam vårdnad, kan öppna ett konto i barnets namn utan den andra vårdnadshavarens underskrift.
    Att man kan låsa ett konto vet jag, men det måste öppnas först..
    Och sedan kan det ju skapa problem om man tex vill köpa en moped när barnet blir 15..
    De kan ha ändrat det hela men jag vet att farföräldrarna öppnade fondsparande i barnbarnets namn utan att någon har dispositionsrätt till kontot.
  • Anonym (vill veta)
    Kjell2 skrev 2013-04-03 12:27:01 följande:
    TS: Innan ni börjar springa till domstol är det nog bäst att ni bokar en tid hos familjerätten och försöker reda ut vad ni vill och hur det ska uppnås. Ni verkar båda ha lite vaga begrepp om saker och ting kring vårdnad, umgänge och boende.

    Någonting säger mig att det nog inte är helt omöjligt att komma fram till en överrenskommlese som ni båda kan acceptera och blir bra för ert barn.
    jag behöver inte hjälp av rätten, han behöver bara vakna upp och (som han själv säger) att vi är två om det

    han vill att jag ska anpassa mej helt efter honom, vilket är omöjligt då jag har ett privatliv jag med, men jag är iallafall villig att mötas halvvägs 

    men att lämna honom med barnet ensamt i flera timmar gynnar ingen av dem, speciellt inte barnet som inte känner honom (vilket är det han vill med att stämma mej).. har sagt till att han först får komma hit och lära känna barnet mer, lära sig barnets rutiner innan jag ens överväger att de ska vara ensamma. barnets välbefinnande går först och om hon inte är trygg med personen så kommer hon inte må bra alls
    sen borde pappan även visa mej att han prioriterar sitt barn före allt annat. för det är ju därför han kommer hem (enl honom) för att umgås med sin dotter

    han försöker troligtvis skrämma mej att gå med på gemensam vårdnad, men då får han stämma mej, det kommer bara bli ännu mer problem om han ska ha delad vårdnad.

    det värsta är att han bara tänker på sig själv. men det har varit för många sammanträffanden för att jag ska tro att allt detta är hans eget beslut. jag tror att farmor haft en del att göra med detta (speciellt efter gårdagen och samtalet idag där han sa att jag inte har tid att träffa farmor, men bara för att jag var upptagen en helg på två månader så kanske farmor borde prioritera annorlunda om hon vill träffa barnbarnet)

    så allt är så komplicerat som ni märker och jag tror ni inser att det inte blir bättre med att vi ska vara två som bestämmer
     
  • Kjell2
    Anonym (vill veta) skrev 2013-04-03 13:46:49 följande:
    jag behöver inte hjälp av rätten, han behöver bara vakna upp och (som han själv säger) att vi är två om det

    han vill att jag ska anpassa mej helt efter honom, vilket är omöjligt då jag har ett privatliv jag med, men jag är iallafall villig att mötas halvvägs 

    men att lämna honom med barnet ensamt i flera timmar gynnar ingen av dem, speciellt inte barnet som inte känner honom (vilket är det han vill med att stämma mej).. har sagt till att han först får komma hit och lära känna barnet mer, lära sig barnets rutiner innan jag ens överväger att de ska vara ensamma. barnets välbefinnande går först och om hon inte är trygg med personen så kommer hon inte må bra alls
    sen borde pappan även visa mej att han prioriterar sitt barn före allt annat. för det är ju därför han kommer hem (enl honom) för att umgås med sin dotter

    han försöker troligtvis skrämma mej att gå med på gemensam vårdnad, men då får han stämma mej, det kommer bara bli ännu mer problem om han ska ha delad vårdnad.

    det värsta är att han bara tänker på sig själv. men det har varit för många sammanträffanden för att jag ska tro att allt detta är hans eget beslut. jag tror att farmor haft en del att göra med detta (speciellt efter gårdagen och samtalet idag där han sa att jag inte har tid att träffa farmor, men bara för att jag var upptagen en helg på två månader så kanske farmor borde prioritera annorlunda om hon vill träffa barnbarnet)

    så allt är så komplicerat som ni märker och jag tror ni inser att det inte blir bättre med att vi ska vara två som bestämmer
     
    Boka en tid med familjerätten och se vad det leder till.

    Du får nog även mentalt förbered dig att han kommer få möjlighet att umgås med sitt barn själv för eller senare.
  • Anonym (vill veta)
    Kjell2 skrev 2013-04-03 13:51:56 följande:
    Boka en tid med familjerätten och se vad det leder till.

    Du får nog även mentalt förbered dig att han kommer få möjlighet att umgås med sitt barn själv för eller senare.
    jo det är tanken, men barnet måste vara tryggt hos pappan och om det fortsätter som nu kan det ta 1.5 år enl familjerätten. de träffas så sällan att barnet inte kan knyta ann till att det är pappan

    tänker testa en sak innan jag pratar med rätten om ett samtal, först då får man veta om han är intresserad av att ta hand om henne eller om det är någon annans ord 
  • Sweet life
    Brumma skrev 2013-04-03 11:46:53 följande:
    h8him - öppna ett konto i barnets namn utan båda vårdnadshavarnas tillåtelse är inte möjligt.
    Och man måste även göra så att man antingen ger båda vårdnadshavarna fullmakt över konton, dvs att båda oberoende av varandra kan hantera kontot, eller att båda måste vara med och överens om hanteringen av kontot.
    Vilket kan skapa stora problem.
    Vi ville öppna ett konto till bonusen, utan hennes mammas inblandning, men det gick inte.
    Sen, efter att ha snokat runt lite, så tycker jag det är bättre att spara i sitt eget namn.
    Alla barn är inte mogna att hantera pengar vid 18 års ålder, och jag vill kunna förhindra att pengarna festas upp tex.
    Därför sparar jag både till bonus och till mitt biologiska barn i mitt namn.
    Men man FÅR inte öppna ett i barnets namn utan båda vårdnadshavarnas tillstånd som sagt.

    Förövrigt KAN det skapa problem med påskrifter om man bor utomlands, men det kan skapa lika stora problem om man bor i olika delar av Sverige.
    Funkar samarbetet bra så har vi en ganska snabbt fungerande postgång i större delen av världen, och det är mkt sällan det är akut med underskrifterna.
    Den akuta biten kan ju kanske lösas med en fullmakt åt föräldern som är boendeförälder, så att eventuella påskrifter vid läkarbesök o liknande (vet inte ens om det behövs) inte blir lidande.
    Min man har dottern vh, bor tio mil från dottern och har gemensam vårdnad med mamman. Det är mkt sällan hans underskrift behövs, men tex vid passansökan, val av skola osv.
    Detta är oftast ngt han får medskickat på umgängeshelgen, skriver på och skickar tillbaka.
    Det borde inte vara några större problem att synka med pappans besök i Sverige, som inträffar ungefär lika ofta som umgänge vid vh om jag förstår det rätt.
    Alltså två gånger i månaden.
    Om det nu är omöjligt. Hur kommer det sig att våra barns farfar öppnat konton i barnens namn utan våra "tillstånd"?
  • Grappa
    Anonym (vill veta) skrev 2013-04-03 13:54:13 följande:
    jo det är tanken, men barnet måste vara tryggt hos pappan och om det fortsätter som nu kan det ta 1.5 år enl familjerätten. de träffas så sällan att barnet inte kan knyta ann till att det är pappan

    tänker testa en sak innan jag pratar med rätten om ett samtal, först då får man veta om han är intresserad av att ta hand om henne eller om det är någon annans ord 
    Det spelar ingen roll om det "är en annans ord". Stämmer han dig kommer rätten döma rätt till umgänge vare sig det är farmor som drivit på eller inte.
    Att det är svårare att komma överens om man är två är inget rätten bekymrar sig om.
  • h8him
    Anonym (vill veta) skrev 2013-04-03 13:46:49 följande:
    jag behöver inte hjälp av rätten, han behöver bara vakna upp och (som han själv säger) att vi är två om det

    han vill att jag ska anpassa mej helt efter honom, vilket är omöjligt då jag har ett privatliv jag med, men jag är iallafall villig att mötas halvvägs 

    men att lämna honom med barnet ensamt i flera timmar gynnar ingen av dem, speciellt inte barnet som inte känner honom (vilket är det han vill med att stämma mej).. har sagt till att han först får komma hit och lära känna barnet mer, lära sig barnets rutiner innan jag ens överväger att de ska vara ensamma. barnets välbefinnande går först och om hon inte är trygg med personen så kommer hon inte må bra alls
    sen borde pappan även visa mej att han prioriterar sitt barn före allt annat. för det är ju därför han kommer hem (enl honom) för att umgås med sin dotter

    han försöker troligtvis skrämma mej att gå med på gemensam vårdnad, men då får han stämma mej, det kommer bara bli ännu mer problem om han ska ha delad vårdnad.

    det värsta är att han bara tänker på sig själv. men det har varit för många sammanträffanden för att jag ska tro att allt detta är hans eget beslut. jag tror att farmor haft en del att göra med detta (speciellt efter gårdagen och samtalet idag där han sa att jag inte har tid att träffa farmor, men bara för att jag var upptagen en helg på två månader så kanske farmor borde prioritera annorlunda om hon vill träffa barnbarnet)

    så allt är så komplicerat som ni märker och jag tror ni inser att det inte blir bättre med att vi ska vara två som bestämmer
     
    Självklart går barnets välbefinnande först. Samtidigt är barnets kontakt med den andra föräldern väldigt viktig.

    Vad är det du tycker att han försöker bestämma om?

    Du får nog inse att umgängen måste vara under den tid då han befinner sig hemma, och att han inte kan resa hem från arbetet utomlands för att träffa barnet ett par timmar några gånger i veckan, om det kanske är vad du önskar.

    Har du någon bra planering för umgänget under den tid han är hemma? Om inte så kan du kanske skriva ett schema och sen be honom göra samma sak och sen kan ni försöka enas utan att hamna i domstol?
Svar på tråden chansen om delad vårdnad