Ni som har bott i invandrartäta områden
Dela gärna med er av hur det var att bo i ett invandrartätt område. Skriv gärna även vilket område det var.
Observera dock att ni måste ange minst 1 positiv erfarenhet och 1 negativ erfarenhet.
Dela gärna med er av hur det var att bo i ett invandrartätt område. Skriv gärna även vilket område det var.
Observera dock att ni måste ange minst 1 positiv erfarenhet och 1 negativ erfarenhet.
Bott på Hasselbacken i Stenungsund, inga större problem. Lite fler brott men om man skall "ställa grupper mot varandra" så var det ingen större skillnad mot svenska.
Positivt: De flesta invandrare var jättetrevliga, några gick på komvux med mig och sällan har jag sett människor kämpa på så i skolan som invandrarna gjorde, i synnerhet kvinnorna. De var alltid duktigast trots att de knappt kunde språket och satt med lexikon för att tyda både läraren och böckerna-vilket jobb.
Negativt: En invandrad familj som tyvärr var väldigt krigskadad med flera barn. Tyvärr gick det väl bara bra för något av barnen. Resten är i fängelse eller på psyk, mamman är misshandlad osv. Minns att det var ganska stökigt runt dem.
Bott i två invandrartäta områden. Vissa områden är bättre än andra (även om de är invandrartäta).
Positivt: Gemenskapen, folk hälsar på varandra, ger en kakor m.m. Man hade ofta någon att stå och prata med i tvättstugan.
Negativt: Cyklar som stals, men det löste vi med att ha våra i ett förråd, där fick de stå ifred. Jag skulle aldrig släppa ut mina barn i de områdena, ungarna var helvilda och många gånger gick det inte att tala med föräldrarna (de kunde inte svenska). Skolorna var dåliga. Mopeder körde över gräsmattorna, genom lekplatserna både mitt på dagen och mitt i natten. Hörde ofta bilar rivstarta och körde sedan i 110 på en vanlig gata i ett bostadsområde. Bussarna var ofta försenade rejält pga att de var överfulla. Att få en sittplats var det inte på tal om, man fick vara glad man kom med bussen öht och att den inte körde förbi hållplatsen (för mycket folk på bussen för att kunna plocka upp fler passagerare).
Har bott totalt 5 år i Brandbergen i Haninge (Södra Sthlm) och jag trivdes kanonbra!
Det positiva: Som någon skrev ovan, när det flyttar in folk med utländsk härkomst kommer grillarna fram och det stämmer rätt bra i Brandbergen. Gårdarna användes flitigt och det grillades och umgicks så fort vädret tillät. ALLA var välkomna och det var en varm och gemytlig stämning.
Negativt: Området, aka "Promillehills" hade uruselt rykte och det gjorde tyvärr att brottslighet och misär var högre än exempelvis i närliggande Tyresö. MEN, det var inte invandrarna som stod för detta, utan det "avskrap" som soc tyckte kunde placeras i "ghettot".
Slutsats: Den multikulturella konstellationen gjorde att området fick ett annat liv och en annan värme. Visst, kanske lite rörigare med glömda leksaker etc, men vad f-n gör det egentligen?
Kan nämna att jag idag bor i ett "finare" bostadsrättsområde centralt, med vanlig svensk medelklass, och Jösses vad skitnödiga folk kan vara här.
"Arga lappar" hela tiden om man inte ställer cyklarna "snyggt" på sin egen tomt etc. "Det ser ju så illa ut om cyklarna ligger välta på gräsmatta och inte står upp..." Nä, folk i detta område har för mycket tid att bekymra sig om ifall grannen bytt gardiner i lagom tid efter årstidernas växling, och HERREGUD, människan har ju för f-n trädgårdsmöbler i plast...
Behöver knappast skriva vilket område för finns det fler från stan här som läser så vet dom precis vilket område jag skriver om :)
Positivt: Hade kunnat skrivit hur mkt som helst om området när jag var barn. det var lugnt, mkt grönytor, bra lekplatser inget bråk osv. Fattade aldrig då varför området hade så dåligt rykte, men nu som vuxen med egna barn fattar jag.
Men det finns fortfarande mkt grönytor och bra lekplatser för barnen.
Negativt: Stenkastning, känns otryggt att gå ut kvällstid, säljs knark, knivar inblandade, barn/ungdomar som mordhotar små barn, knivar åker fram, tvättstugor blir nerklottrade med hakkors och Hitler, det eldas i matkällaren under vår lägenhet om nätterna osv osv.
Sen min 6 åriga dotter blev mordhotad för några veckor sedan så får hon inte längre vara ute själv men tanke på att just dessa ungdomar som gjorde det hoppade på en granne bakifrån för några månader sedan och även jagat en invandrarkvinna med kniv.
Om man fick lägenhet på andra delar av stan så hade jag helt klart valt det, men det är bara här som folk säger upp lägenheter där man har råd att bo.
Tjohaalia: det låter som om du bor där radhusen med röd dörr är? Vi bodde i ett av radhusen men flyttade för några år sedan av flera anledningar (att vi ville bo i hus ist för radhus tex) men bl.a. För att det där med soporna gjorde mig galen! När det var nybyggt 2006 och alla flyttade in samtidigt så var det jättebra, men allt eftersom en del flyttade och nya hyresgäster kom så sjönk vi-känslan och folk hade inte samma omsorg om sitt område. Synd att det är så fortfarande.
Vill inte skriva vart jag bor men det negativa är att det är mycket skrik på kvällarna, sopor och skräp ligger överallt, barnen kissar och bajsar i lekparken och vid husen, stölder, våldtäkter, misshandel, missbruk, vandalisering, brinnande bilar och hus, bråk, skolan är stökig och det går knappt några svenska barn i skolan och dom få som finns blir utanför och pratar med brytning, dom smäller raketer och smällare mot husen, mm mm.. Det positiva är att det är billigt.. Och jag tycker om min lägenhet. Ska flytta..
Jag bor tyvärr inte i radhusen utan i lägenhetshuset...
Radhusen är lite bättre tror jag iaf med ordning inte med något annat.
Just nu är jag dödstrött på området och alla oförskämda ungar ochderas föräldrar)
Vi ska flytta när jag pluggat färdigt, så ett år kvar!
Tycker det är synd att man inte kan vara mer rädd om sitt område/boende. Rågsved har ju dåligt rykte som det är så man kan ju tycka att när det byggs något fint kan man ju hålla efter det och motbevisa alla rykten istället. Man behöver ju inte gå in för ett bekräfta ryktena iaf...
Jag bodde i ett invandrartätt område. Det var bra till en början, fanns bara invandrare från Bosnien, Albanien, Finland, Polen osv, men sedan blev det betydligt mycket sämre när det kommer fler invandrare från MENA och i den vevan valde jag att flytta. Då ökade överfallen och nedskärpningen och blev helt odrägligt.
Tjohaalia: håller med. Det var jättefint och trevligt de första åren, vi i radhusen pratade tom om att bilda bostadsrättsförening. Men runt 2009 började det bli sämre och mer omflyttning, och det där med soporna. 2011 flyttade vi. Umgås fortfarande med en del som bor i radhusen och jag håller med dig synd på ett så fint område. Och jag får fortfarande förhöjt blodtryck om jag följer med in i sophuset!!!