Brumma skrev 2013-06-08 17:24:01 följande:
Alltså - jag tar för givet att vuxna människor säger åt mina barn om de beter sig illa och jag av ngn anledning inte är i närheten och kan säga till själv (eller om jag inte ser).
Precis som jag säger ifrån om jag ser ett barn bete sig illa..
ÄVEN om föräldrarna råkar stå i närheten för vissa barn verkar inte fått lära sig bete sig ALLS!!
jag kör ingen "hitler uppfostran", men nog sjutton får barnen lära sig vad som är ok o inte.
Tex - man slår inte människor eller djur.
Man jagar o skrämmer inte djur.
Man får INGET i affären om man skriker eller tjatar - ber man snällt däremot kan man ibland få ngt.
Man tackar för maten.
Man tar bort sin tallrik.
Man säger förlåt om man varit dum.
Osv osv.
ÄVEN när vi är inne i värsta trotsåldern finns det vissa saker man inte "låter gå" - o vissa saker man kan vara lite slappare med..
Har sagt till barn som tex kastat sten/sand på andra barn, jagat katter, varit direkt elaka mot andra barn, sprungit in i djurens egna inhängnader på Barnens Zoo, slagit andra barn osv osv
Allt medans barnens föräldrar stått BREDVID!
Då undrar jag starkt hur sjutton man tänker som förälder...
Å andra sidan vet jag inte vad du menar med "på skarpen" - menar du höja rösten till skriknivå eller skälla hysteriskt - njae, det tror jag motarbetar syftet..
Det brukar räcka att jag säger ifrån lugnt - men "på skarpen" som du uttrycker det.
Ibland får jag höja rösten något, men det blir ofta motsatt effekt - sonen går "i spinn" o det går inte att nå honom...
Däremot kan jag ibland låta sonen spela på mobilen, både för min egen skull o även för hans.
Det finns superbra spel som lär barnen massor, ser inget fel i att ibland låta honom spela..
Nä jag menar absolut inte att man ska skrika sig hes men att istället för att säga "sluuuuta nu, men snälla sluta nu" alltså typ lika gnälliga som barnet...så kanske man ska säga "Sluta nu!"så att dom förstår att nu är det liksom allvar. Visst att man säger till en gång snällt men när barnet fortsätter 5 gånger i rad så får det väl ändå vara nog.
Självklart kan dom få spela spel men jag menar i det syftet där man ger det bara för att ungen ska vara tyst, man har haft en fight barnet har varit olydigt och lyssnar ej, storgråter och man ger Iphone som man ger napp. Man belönar barnet för deras dåliga beteende :S