• Johanna Fotograf

    Lektion 2: Leken

    Hej! Nu fortsätter fotoskolan med lektion 2: Leken. Läs mer om tävlingen och klicka in dig till lektionen nedan. Du har möjlighet att tävla med egna bilder som du lägger upp här i tråden! Du kan lägga upp hur många bilder du vill.


    I fotoskolan får du lära dig att fotografera dina barn som ett proffs. Under tio lektioner får du ta del av konkreta och personliga tips från mig som har mångårig erfarenhet av barnfotografi och regelbundet håller fotokurser på Fotografiska. Lär dig om teknik och komposition för att lyckas föreviga de mest minnesvärda stunderna i ditt barns uppväxt. 


    Varje vecka kommer en ny lektion upp, för varje lektion (totalt 10 st), utser jag en deltagares bild som automatisk går vidare till final och efter 10 veckor har chans att vinna en alldeles egen Samsung NX300. Finalisten utses i början av varje ny vecka och finns i slutet av aktuell tråd.


    Här hittar du medlemsgruppen: www.familjeliv.se/Medlemsgrupper/fotoskola-med-samsung-123477

    Här hittar du veckans lektion: www.familjeliv.se/Kampanj/1.2123328


    Varmt lycka till!



     




  • Svar på tråden Lektion 2: Leken
  • Linka74

    Hur stora skall bilderna vara för att hela skall komma med...? I uppladdningen visas hela, men när jag tryckt ok blir de beskurna. 

  • vampyria2
    Johanna Fotograf skrev 2013-06-11 21:57:15 följande:
    Hej! Ja det verkar vara så tyvärr. Men jag ser hela bilden när jag bedömer. Vill ni att det ska se rätt ut även här i tråden så gör bilderna 500 px breda om möjligt. Men det är som sagt inget måste. Fina bilder allihop! Jag utser en finalist på måndag, hörs då igen.
    Linka74 skrev 2013-06-12 11:29:24 följande:
    Hur stora skall bilderna vara för att hela skall komma med...? I uppladdningen visas hela, men när jag tryckt ok blir de beskurna. 


  • vampyria2


    Loke hade fått en dinosaurie av mig och hanns bonusmamma Pernilla fotade när han höll på att pyssla om den, han var så gullig med den, pussade, kramade och tog hand om den som en liten baby haha


     Vet inte om det är okej att man sätter ramar på korten, har tyvärr bara den här med ram på då jag tog den med en sån app.
    Loke hade länge försökt att klätra upp men inte riktigt vågat för han är lite höjd rädd, här klättrade jag upp först och ligger i ett nät och väntar på plutten och man ser hur lycklig men rädd han faktiskt är  
  • puma1982
    Spring n´summer snapshots  2013

     


    * Not as easy as it looks *


    * I did it - all by myself *



    * Climbing trees a lovely day in may *


    * Luaghing out load in the rays of the sun *
    * T-L -07, L -10 *
  • puma1982

    Laddar upp nya bilder då de jag laddat upp tappade skärpan när jag komprimerad dem. 









    * T-L -07, L -10 *
  • MrsCharlotte

    Eftermiddagslek inomhus en regnig dag :)



    Suddig bild men den är så härlig så jag måste ta med den ändå :)


    Ida bustroll...


    "Du kan inte ta mig"


    Tittut!


    Det är svårt att få bra bilder när trollen har napp i munnen... men den här solstrålen kan man ju inte motstå :)


    Gosig och trött efter en lång dag med lek och bus.

Svar på tråden Lektion 2: Leken