Inlägg från: Anonym (Orolig mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Orolig mamma)

    Hjärntumör? Vilka symtom?

    Kan tillägga igen att vi inte heller tror att det är hjärntumör utan även vi precis som läkarna vill utesluta det så man kan i lugn och ro hitta en livsstil som passar den eventuella migränen.

  • Anonym (Orolig mamma)

    Man vill inte vara den föräldern som struntade i symtom och sen visade det att det var något ändå

  • Anonym (Orolig mamma)

    Idag har vår sköterska luskat vidare hur det ska gå tillväga för att påskynda det hela och vad de kom fram till är att vår läkare ska imorgon ringa direkt till röntgen. Boka en tid med dem och sen ska det gå med automatik som ett brådskande fall. Hoppas det fungerar!

  • Anonym (Orolig mamma)
    luspudel skrev 2013-06-28 09:12:24 följande:
    Vi fick resultatet på vår dotters mr igår, allt är som det ska!! Tack gode Gud, hoppas det blir bra för er dotter också TS!



    Åh vad skönt att höra!! Vi hoppas på samma resultat såklart! Inom två veckor kommer de göra en CT-scanning på min dotter. Om den visar något kommer hon bli akut sövd och få en MR. Om den inte visar något kommer hon få göra en MR med sövning efter sommaren som det var sagt. Det känns bra tycker jag! De ansåg det var viktigt att inte skjuta på det men trycket på narkos var enormt nu i semestertider, så det fanns inga spelrum.
  • Anonym (Orolig mamma)
    Anonym (läkare) skrev 2013-06-28 21:33:02 följande:
    Självklart röntgar man inte barn i onödan men om det är befogat så gör man det, även CT. Det finns forskning som visar ett visst samband med ökad förekomst av cancer efter strålning med CT men den är baserad på dels erfarenheter från Tjernobyl olyckan och dels så man röntgade barn för många många år sedan. Stråldoserna och tekniken var annorlunda då och resultaten kan inte direkt överföras på dagens lågdos CT.  Mao så är det svårt att bevisa ett direkt samband då dessa ev tumörer/ cancer uppkommer först efter 15-25 år. Men sedan är småbarn 3 ggr så känsliga för strålning som vuxna. Dock väger man som läkare risk mot nyttta och det är inte så att man som patient kan "beställa" undersökningar hur som helst. 

    Om du inte är direkt insatt så tycker jag att  det är onödigt att skrämma upp TS. Låt sjukvården föra resonemanget med henne istället.  



    Jag har läst runt lite grann och det var den här texten som lugnade mig! ser den ut att stämma?

    www.rontgen.com/wp-doctor/stralning-vid-rontgen-av-barnskalle
  • Anonym (Orolig mamma)
    Primmeling skrev 2013-06-28 16:22:36 följande:
    Ts... Fundera på om ct-skanningen verkligen ska göras. Strålningen är 100 ggr starkare än vanlig röntgen och riktas direkt mot hjärnan. Man har nyligen fastställt nya riktlinjer att man endast i undantagsfall ska göra ct på barn eftersom stråldosen är aå hög. Kanske bättre vänta till mr ändå?



    Jag tänkte precis som du faktiskt när jag hörde det här men jag och min man diskuterade det och tänker så här att om läkaren tycker det är befogat att göra en CT och inte vänta till hösten så bör vi göra vad de rekommenderar, det är ändå de som har kompetensen, inte vi.
  • Anonym (Orolig mamma)
    Primmeling skrev 2013-06-28 22:06:37 följande:
    Ingen här är ju direkt insatt i ts fall, men jag tycker det har verkat lite som att folk tycker att man ska skynda på utredningen för att lugna föräldrarna. Ts har ju skrivit att man inte egentligen misstänker tumör och att det inte sågs som brådskande. De har nu när ts kontaktat dem bestämt att ct ska göras innan mr. Då hoppas jag verkligen att man inte gör det enbart för att lugna föräldrarna utan för att man anser att det verkligen behövs.



    Det första beslutet att vänta har visat sig efteråt var baserat på när vi kom in akut och det var en tillfällig huvudvärk och en kräkning som diskuterades. Det nya beslutet är taget efter att vår vc-läkaren ringde och pratade med en barnläkare och förklarade alla symtom som uppkommit efter vi varit där! Åksjuka, suddig syn, yrsel, illamående osv.

    Barnläkaren ringde mig och förklarande att dessa symtom stämmer fortfarande in på barnmigrän men de stämmer oxå in på tidiga tecken på en hjärntumör, därför bör man fastställa att det inte är det, vilket vi såklart vill ta reda på, både vi och dem.
  • Anonym (Orolig mamma)
    Primmeling skrev 2013-06-29 10:14:42 följande:
    Ok jättebra!! Hoppas nu att det inte är någon tumör bara! Min lillasyster hade en väldigt elakartad i tio-årsåldern om du vill veta varför jag skriver i tråden, samt att min egen dotter utretts för huvudvärk. För hennes del ska det vara spänningshuvudvärk, men ct är inte gjort just av den anledningen att man helst inte gör det. Men flera ggr har jag funderat på om jag borde stå på mig för vidare undersökningar.

    Visste faktiskt inte att man kan göra mr av huvudet eftersom jag aldrig hört om det. Du läkare i tråden, vad är i skillnaden i det man ser på ct resp mr av huvudet? Mr är ju naturligtvis att föredra eftersom det i te grr någon strålning (eller?)



    Usch vad tråkigt att höra. Till oss sa dem så här: MR: bäst då man får bra bilder och en stor helhet av hjärnan. Nackdel att man måste ligga blixt stilla i 20-25 min, får inte ens rycka till 1 cm då blir sekvensen förstörd och man måste börja om, därför blir det ofta narkos på små barn. CT: bra då den är snabb och man måste inte ligga still så länge. Nackdelen är att man bara får en förförståelse av vad som är fel, man kan se om det ligger något tryck mot hjärnan osv men man får ingen helbild av situationen. Plus att strålningen är högre då!
  • Anonym (Orolig mamma)
    prezl skrev 2013-07-01 20:56:33 följande:
    Följer denna tråd, hur har det gått? kram 



    Hej! Tack att du frågar! Rent sjukhusmässigt väntar vi på en kallelse till CT som ska dyka ner i brevlådan när som, vi skulle få CTn denna eller nästa vecka. Angående min dotter fortsätter det i samma dåliga spiral. Ikväll hade hon huvudvärk, illamående kände sig yr och såg suddigt men som sagt det kan ju ha varit migränanfall oxå.
  • Anonym (Orolig mamma)
    Anonym (oj) skrev 2013-07-02 18:14:44 följande:
    Har ni inte fått någon medicin mot migränen så att hon slipper må dåligt??

    Nej det finns ingen migränmedicin för barn under 12 år. Hon får ta en halv Alvedon och en halv pronaxen(liknande Ipren) det brukar hjälpa efter en stund.
Svar på tråden Hjärntumör? Vilka symtom?