• carrowallin

    LCHF?

    Jag är överviktig och har funderat på att börja med LCHF för att gå ner i vikt. men har lite funderingar kring detta,

    1. är detta svårt å krångligt att följa?

    2. Hur snabbt går man ner i vikt?

    3. Har ni provat och kan rekomdera detta?       

    jag måste ner 15-20kg 

  • Svar på tråden LCHF?
  • Cecilia 851

    Hej, tänkte svara lite om min erfarenhet.

    1. Nej, det är inte så krångligt, det är lätt att hitta alternativ på resturanger och så vidare. Men det kan vara jobbigt första veckan att "inte få äta någonting" (finns massor att äta men man får den känslan)

    2. Det beror på individen, helt klart.  Personligen gick jag upp fast jag tränade hårt 4-5 dagar i veckan.

    3. Det gör jag inte. Jag rekomenderar det inte. Det är alldeles för hypat  och man äter jättemycket fett. Jag kände mig så himla tjock, och man får i sig så mycket extra salt då man kryddar feta såser och kött ofta med en massa salt.   Jag gick upp mycket av LCHF, jag tränade spinning två gånger i veckan och styrka resten, 60-90 minuter plus yoga hemma.  Jag körde strikt LCHF i två år och har aldrig mått så dåligt. Min hy var dålig, jag mådde dåligt, ständig huvudvärk, ingen energi, kände mig äcklad av maten jag åt pga allt fett.

    Bytte till LFRV (Low fat raw vegan. vilket är High Carb-Low fat) och fick otroligt med energi, gick ned 20kg och aldrig mått bättre! Dessutom får jag i mig 50ggr mer näring än de som äter LCHF, som går runt som fettproppade zombies.

    mitt råd, ät det inte. Det tar hårt på levern och andra organ!  Ät stora sallader med en bit grillad kycklig, ät frukt och tex. fullkornsris. Och träna! Din kropp kommer då att må bra!

  • Biffus

    1. Jag tyckte inte det. Det svåraste var att inte äta frukt.

    2. Det beror på om man går ner i vikt över huvud taget. Jag var normalviktig när jag började med lchf (strikt) och gick upp 20 kg.

    3. Jag rekommenderar det absolut INTE. Man märker det inte när man äter det, men kroppen och huvudet blir helt slöa (när man äter lchf så känns det som att man är pigg och alert, det är först när jag gick över till low fat high carb raw vegan som jag märkte hur seg jag varit). Allt fett man äter hindrar insulinets funktion. Kosten jag äter (high carb raw vegan, dvs frukt och grönsaker) är också en låginsulinkost - eftersom att insulinet kan göra sitt jobb så behövs det inga stora mängder för att låta glykosen tränga in i cellen och ge den energi.

  • Konnässören

    1. Inte krångligt egentligen. Det gäller bara att tänka till runt vad man äter. Typ att det är vetemjöl i redning i sås, då får man äta något annat... Det som kan vara svårt är också folk som berättar för en hur puckad man är som äter lchf, fattar man inte att kärlen kommer att klogga igen och man måste faktiskt äta kolhydrater! Skrikandes

    2. I runda slängar gick jag ner 40 kilo på ca ett år, med kompletterande träning. Notera dock att jag aldrig varit av, vad jag kallar överflödsläran; Ja, man kan äta fett kött och fullfeta produkter, men inte hur mycket som helst. Inget att dricka vispgrädde istället för mjölk och sätta i sig tonvis med ost och jävelskap. Har man problem med mättnadssignalerna och har en tendens att äta för mycket för att det är gott, så skulle jag ändå inleda med att planera rimliga portioner och sedan endast äta det, inget extra. Och inget "unna sig, för det är ju bara en liten sockerkaksbit!". Går man på LCHF, så går man på LCHF. Punkt. (Och vad folk än säger, akta dig för nötter, riktigt lätt att överäta).

    3. Beror på. För mig var det inga problem, jag mådde rätt bra på den. Det är det enda som hjälpt några längre stunder mot mitt sötsug (Sålänge man håller sig borta från ALLT sött, även sötningsmedel). Så i den aspekten tycker jag att den är bra. Men om du inte kan leva med att aldrig (mer än i väldigt specifika undantagsfall) äta vanligt kaffebröd, glass, pasta, bröd, ris, godis, chips och kolsyrade drycker, för resten av livet, så kan du lika gärna börja på något annat. Det ska behandlas som en livsstil, inte som en diet för att kroppen ska må så bra som möjligt! Sen finns det vissa som inte mår bra alls av det då vi alla är individer. Då gäller det också att kunna lyssna på kroppen och faktiskt ge sig, om det inte fungerar.

Svar på tråden LCHF?