Bf Juni 2014
jag är så sjukt förkyld... :P
På mitt jobb sparas semesterdagarna oavsett hur många de är som man har när man ska bli eller är FL. Annars får vi bara spara 5 dagar.
Var på RUL nu på förmiddagen och fick se en liten bebis sprattla och pilla med händerna :) Flyttades en dag, till den 12 juni och enligt barnmorskan väntar vi en tjej :) Blev så glada och lättade och en extra bonus om det är en tjej när vi nu har två pojkar :)
Jag kan se lillasyster som 140612-0000 och kan även ansöka om dagarna på FK hemsida. jag kunde se henne i systemet redan när jag fick pappret för inkomstuppgifter men jag tror inte att jag kunde ansöka om dagarna då, men jag testade aldrig. Min arbetsgivare gav dock inkomstuppgifterna via FKs hemsida så jag kunde gå in och godkänna dem samma dag. Så på så sätt kan det ju ha gått mycket fortare.
BF idag. Vill verkligen att det ska dra igång ikväll/inatt men jag blir galen över att jag försöker hitta tecken. även om jag fött barn tidigare har jag svårt att känna om jag får sammandragningar eller inte. ibland känns det som att hon typ sträcker ut sig som en katt inuti magen och hela magen får en konstig form. Det kanske är sammandragningar eller är det bara att hon typ sträcker ut sig? Det gör absolut inte ont men är lite obehagligt.
Tack för svaren :) då känns det som att det helt enkelt oftast är att hon bara spänner ut sig tyvärr. Det lär ju vara ganska trångt där inne så när hon gör det så blir ju typ hela magen hård och det är obehagligt.
Jag får helt enkelt hoppas att det drar igång utan att jag känt av något innan.
DevilsDaughter: Det är sant. Då hoppas jag att det är det :) Jag har tvillingar sedan innan och då blev jag tyvärr startad så det känns som att jag bör stäla in mig på att iallafall gå över lång tid om inte tom bli startad denna gång också. Men jag håller tummarna.
DevilsDaughter: jag blev startad v39+3 och de kom v39+4. Med tvillingar räknas man som överburen två veckor tidigare. Iallafall där jag bor. Så det känns som att det är en stor risk att jag går länge när de fick tvinga igång förlossningen med pojkarna.
BF+2 idag. Igår kväll fick jag sammandragningar som även gjorde ont i svanken. Det fortsatte under natten och gick över till att alltid ha ont i svanken. Fick upp hoppet om att det var på gång men nu har det typ stannat av. Sammandragningarna kommer betydligt mer sällan även om det alltid gör ont i svanken.
Tizi: min yngsta systerdotter fyller ett år på midsommarafton så jag skulle gärna gå på hennes kalas och sen fira med familjen. Men jag är nervös inför amningen då den inte fungerade förra gången och nu vill jag verkligen att det ska fungera. så jag vill känna mig igång med amningen innan jag åker bort någonstans. Just nu känns det ju inte troligt att det blir så dock :( då måste hon typ komma under dagen idag.
Jag har nu regelbundna sammandragningar som gör ont i nedre delen av magen och i ryggen. De håller i sig i cirka 50 sekunder och har gått från var 6-9onde minut till var 5-6 på typ tre timmar. Jag vill verkligen att vi ska åka till BB ikväll/inatt men jag vågar ännu inte tro på det.
Klockan 00:55 inatt föddes vår lilla dotter :) Förlossningen gick fort och smidigt. Extrem skillnad mot tidigare förlossning :)