Inlägg från: FridaA |Visa alla inlägg
  • FridaA

    Första barnet bf i juli 2014

    nyttliv2014 skrev 2013-11-18 18:40:42 följande:
    FridaA: oj jag läste fel, trodde det stod vecka 8 men de gjorde det visst inte. Sitter för långt från skärmen. Vet att tiden går otroligt långsamt men om du försöker koncentrera dig på annat ska du se att tiden helt plötsligt runnit iväg till de säkrare veckorna =)
    tack :) jag ska försöka vara lugn 
  • FridaA

    Någon här som är ifrån göteborg? och nästan i samma ålder som mig? är 21 år gammal :)

  • FridaA

    Idag fick jag se min bebis på VUL . Bf blev ändrat till 25e så är i vecka 8+4 idag :) såg en liten sprattlis, hjärtat slog o dem små armarna vinkade :) <3

  • FridaA
    LovisaC skrev 2013-12-18 08:47:24 följande:
    Vilka härliga diskussioner ni har! Jag har hittills bara hängt i julibebis-tråden men jag könet mig inte helt hemma där. Nästan alla har barn sedan tidigare och skriver om saker som jag inte har någon koll på alls :P

    Just nu skrivs det mest om inskrivning och vul/rul dessutom, min är inte förrän vi varit i 2014 en vecka och rul är det 9 veckor kvar till.

    Barnvagnar och att berätta på julafton låter mer som där jag är nu! Har ni gjort något speciellt med hur ni ska berätta?

    Min svärmor ska få en fin guldig box med en vul-bild i. Julkortet har texten "Vi ses i juli, farmor!" och jag är så spänd på hur hon kommer att reagera!!



    Hej lovisa hur går det för dig? Kul att du hittat hit :)
  • FridaA
    LovisaC skrev 2013-12-18 14:04:16 följande:

    Hej Frida ;)
    Det går bra trots antagande symptom och små blödningar; dopplern kan då hitta hjärtljud redan :)
    Hur går det för dig?
    Åh vad skönt att allt går bra :) jag va på VUL i tisdags :) va då i vecka 8+4 :D såg ett tickande hjärta och små vinkande armar <3 
  • FridaA

    En två centimeter lång liten bebis :) någon mer som fått se sin plutt på UL/VUL? :)


  • FridaA
    LovisaC skrev 2013-12-19 07:50:09 följande:

    Shit shajse; jag var iväg på 8+2 och kakan var då 16mm. 4mm tillväxt på två dagar! Sjukt! (Alla friska bebisar följer ju samma kurva fram till v20 ungefär).
    Min låg också på rygg och sprattlade :D
    Visst är det helt underbart galet att se dem? även om de är så tidigt? :) Ja dem växer fort nu i början, men ändå vill man att tiden ska hoppa fram ca 10 veckor :P Vill ju bara få se den lille nu igen :D
  • FridaA
    Stjernfelt skrev 2013-12-19 11:06:40 följande:
    Vi såg också vår skrutt i v9 (8+2) på gynakuten. Vår låg i profil ca 2cm lång och med ett fint tickande hjärta :) Vi får hoppas att h*n håller sig så :) Det var fint att se, kommer bli ännu härligare i v18 dock :)
    Åh va fint :) Risken är väldigt liten att något ska gå fel när man sett hjärtat slå i vecka 9 (enligt specialistläkaren jag var hos) enbart 3-5% risk att något kunde gå fel :) så jag e mycket lugnare nu iaf :) det kommer gå fint för er :)
  • FridaA
    LovisaC skrev 2013-12-19 14:32:37 följande:

    Maken började gråta, men jag var på ett akut-vul två veckor tidigare så jag hade mitt gråtkalas då :P
    Däremot hade jag en blödning i helgen och SÅ KLART en idag igen, nummer 9 i ordningen. Min livmoder är verkligen en riktig f***a som skrämmer mig på det här sättet!! :(
    Usch :( jag förstår att du blir orolig :( E det kraftiga blödningar eller är det små? Vad säger bm eller läkaren om det? 
  • FridaA
    Stjernfelt skrev 2013-12-19 14:26:37 följande:
    Åh vad bra att du sa det för det sa läkaren där ingenting om! Så nu blev jag med mycket lugnare :) Ja det kommer gå bra för oss alla :) 

    Så lite så! Gärna lite mjukare päron och 2-3 st :) 
    Jag frågade läkaren o hon sa att man bara rekommenderar att vänta med att berätta  till vecka 12-13 e för folk som ej gjort ultraljud innan, om något går fel brukar det göra det mycket tidigare men det kan ju ta många veckor innan man upptäcker det, hon sa till o med att risken var minimal och att det var onödigt att oroa sig :) Njut av att du ska få barn nu istället :D allt kommer gå fint :)
Svar på tråden Första barnet bf i juli 2014