Enorma godispåsar i lösgodis!!
Hej!!
Jag måste bara skriva ett inlägg för att se om det finns någon där ute som öht reagerat på hur stor skillnad i storlek det är på godispåsar idag jämfört med när vi var små (är 38 år)??!
Jag kan förstå det rent taktiska av dem som tjänar på godisförsäljning eftersom man säkert rent psykologiskt lockas att plocka lite mer.
Det som stör mig är när jag tar med mig min lille 4-åring till affären och ska plocka ihop en liten påse åt honom. Jag tycker de påsar som säljs som "lördagsgodis-påsar", är för stora för små barn i 4-årsåldern så jag vill plocka lite i en påse istället. Men när han ser att de där 100g som knappt täcker botten på påsen, så tycker han så klart att det ser väldigt lite ut!!!
Ja jag löser det med att köpa en tablettask istället ibland, inte ta med honom och fylla lite i en 1-liters plastpåse hemma eller bara ge honom några godisar ur familjens påse. Men jag förundras över att ingen verkar reagera på det här öht!?? Eller har jag missat ngt???
Min 4-åring kommer ju bli äldre och vilja ha mer en dag och då blir det inte lika lätt att motivera varför påsen inte är full.
Det finns säkert hundra lösningar även där. Jag tycker bara det är både etiskt och moraliskt fel att göra påsarna så stora!