Philipsson skrev 2014-03-12 17:24:20 följande:
Varför ska vi ha lågbetalda arbeten då?
Svenskt välstånd har ju altid utmärkts av höga löner (innovationsdrivande). Vad Alliansen velat ha, och har lyckats med, är skapandet av en lågbetald klass. Därav att de moderna högerpartierna vill ha hög invandring, för att gynna kapitalet.
Fast sånt där begriper nog inte du...
Varför ska vi ha krig som folk flyr ifrån? Varför ska vi ha lågbetalda arbeten? Varför ska vi ha arbetslöshet, o.s.v.
Förenklat svar: För att det nuvarande systemet tjänar på det. För att det i dag finns få makthavare som på allvar försöker motverka dessa saker.
Lågavlönade anses behövas för att hålla inflationen i schack och arbetsgivarna nöjda. Vår förra regering förde på många sätt en likadan politik. Även om Alliansen är mer extrem.
Som Dorian sa. Om folk slutade fokusera på att skylla på helt oskyldiga invandrare och på allvar började kräva ansvar av de som tjänar på systemet, då kan vi kanske komma någon stans.
De rika slipper ju idag undan, medan folk skyller allt på fattigt folk (som av en "slump" återigen ofta råkar ha mörk hud).
Sen är det ju faktiskt så att det är ett problem att Sverige har för få av de jobb som idag anses vara lågstatus. Går du 40 år tillbaks i tiden så jobbade en stor del av folket på fabriker, i gruvor, på rederi, i jordbruk, o.s.v. Hårda tuffa jobb som krävde annan kompetens än den som man kan läsa sig till. Jobb som ofta var lågavlönade.
Idag har de rika i sin jakt på ännu mer pengar flyttat massor av dessa jobb utomlands. I stället är det meningen att alla ska leka medelklass. Alla ska plugga vidare. Alla ska bli entreprenörer. Staten har slutat ta ansvar för att skapa arbeten och ansvaret flyttas över till den arbetslöse maktlöse individen.
Så nej, lågavlönade skitjobb ska vi inte ha. Men snarare är det ju så att dessa yrken behöver få högre status, och denna typ av jobb behöver bli fler.