Inlägg från: Flash Gordon |Visa alla inlägg
  • Flash Gordon

    Varför hatar folk SD?

    themia skrev 2014-03-23 21:30:03 följande:
    Som sagt, du tolkar som Hornpär.
    Köttproduktionen måste minska eftersom den är ett allvarligt miljöproblem.
    Det är något helt annat än ett förbud att äta kött.

    Du har svårt med nyanser, eller hur?

    Vare sig med nyanser eller med läsförmågan.

    I ert partiprogram står det att det är konsumtionen av animalier som måste minska. *inget fritt val där inte* 

    Det står vidare att "politiska insatser" måste till för att skapa en annan livsstil och den livsstilen inkluderar mer vegetarisk mat. *politikerna skall alltså genomföra beslut som leder oss till att äta mer vegetariskt*.

    Istället för att uppröras över att detta kommer fram i ljuset har du ju mer att vinna på att säga nåt i stil med: "Ja, det står där och det är en dum formulering men de mest fanatiska extrem-falangerna fick genom den passusses på en tidigare kongress. förhoppningsvis kommer det aldrig, i skarpt läge, att genomföras."
  • Flash Gordon
    themia skrev 2014-03-23 22:41:07 följande:
    Det där med nyanser tycks du inte förstå.
    "Minska" och "upphöra helt" är inte synonymer vilket du verkar utgå ifrån.

    Det handlar naturligtvis om att du (ännu) inte insett vilket enormt miljöproblem den ständigt ökande köttproduktionen utgör, eller så vägrar du ta till dig (= strutsbetendet)

    Eftersom jag högst sannolikt inte kan övertyga dig, så avslutar jag denna diskussion.

    Nu var det inte frågan om huruvida MP kommer att lagstifta mot ALL köttförtäring eller bara delvis.

    Poängen är att de faktiskt anser att denna MÅSTE minska och att de är beredda att ta till "politiska initiativ" för att uppnå detta mål.

    Vilket deras lokalpolitiker redan börjat ta tag i.

    Debatten om kött och miljö har tagits i flera andra trådar så den behöver vi inte ta här. Slutpoängen i de trådarna är dock att MP:s påståenden inte håller för en seriös granskning.

    Man är dessutom ute och snedseglar, ur ett vetenskapligt perspektiv alltså, när det gäller påståendet om det närproducerades fördelar gentemot importerad föda.

    MP i ett nötskal.

    Men det här är SD:s tråd så vi kan lämna MP nu.
  • Flash Gordon
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-23 22:26:51 följande:
    Jag ser inte problemet med att ha ett mål som leder till renare miljö och hälsosammare människor!? Och vart ser du det tvingande, och hur ska tvånget se ut? Tror du MP kommer införa köttkomissarer som skjuter folk som äter ett gram kött för mycket!?

    Vi förstår utan problem att du inte ser problemet.
  • Flash Gordon
    effemgea skrev 2014-03-24 07:30:28 följande:
    ViSkrattande

    Själv tackar jag för ditt deltagande i det kanske tydligaste exempel på hur SD-sekten och vissa SD-kramare liksom tar ett fragment av verkligheten och bygger en uppenbarelse kring detta.

    Själv har jag trott att uppenbarelserna var helt tagna ur luften - men i fallet med de elaka miljöpartisterna som vill förbjuda oss att äta kött så fick jag möjlighet att studera fragmenten.

    Skulle gissa att det är fler än jag som uppskattar uppvisningen - men jag vet ju inte säkert, så jag använder pronomen "jag" i stället för "vi" - man vill ju inte bli beskylld för att syssla med tankeläsning  som en uppvarvad sektmedlem.

    Det är gulligt av dig att stå upp för Dorian. Mer än så tänker jag inte bjuda dig på.


     


    Den som hängt med på forumet vet dock att i det här fallet så finns det täckning för ”vi”.

  • Flash Gordon
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-24 09:17:50 följande:
    Inte utan att det ibland känn som att man diskuterar med the Borg, nej, the Åkesson-kollektive. Resistance is futile, they will try to assimilate us.

    Vill du diskutera, på riktigt, kan du ju svar på frågorna som ställs. Är ju inte så lätt att få till ett samtal när du smiter iväg så fort du ombes ge fakta eller referenser till dina påståenden. 
  • Flash Gordon
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-24 01:32:41 följande:
    Hur de själva ser sig är faktiskt rätt irrelevant. Deras subjektiva åsikt är inte intressant, deras kultur är de facto mångkulturell sedan länge. Men det är klart, ser man mångkultur som "allt som hänt sedan jag slutade sitta i soffan och se Saltkråkan" så är väl Japan säkert monokulturellt. Men så är alla länder det i så fall, inklusive Sverige.
    Kan du inte förklara för oss vad du menar med den japanska "mångkulturen".

    Hur många olika folkslag talar vi om? Hur många olika språk? Hur många olika kulturer? I vilka proportioner? Bara på ett ungefär.
  • Flash Gordon
    Dole Bananas skrev 2014-03-23 20:12:40 följande:
    Ja hela 4 st av 66 uteslutna, jättemånga verkligen.

    Undrar hur många i SvP som har varit sossar eller moderater tidigare? DN borde vinna något slags pris i propagandajournalistik.

    Antyds det att det på något sätt skulle vara negativt för SD att folk lämnar dem för att gå till SvP? Om något så är det ju positivt för SD att de som är rasister och ev nationalsocialistiskt influerade inte ser SD som sitt parti.


     


     


    SD är ett ungt parti och precis som alla andra partier genomgår de en period av stabilisering och homogenisering. På samma sätt som kommunisterna bröt sig ur ett ungt socialdemokratiskt parti kring 1917, 1920 … någonting … så rensar SD idag undan de som inte passar in utan är mer extrema av sig. Det är en naturlig process.


     


    Hände för övrigt även MP i mitten på 80-talet när en grupp utbrytare lämnade partiet för att bilda ”Ekologiska Partiet”.

  • Flash Gordon
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-25 15:16:17 följande:
    Vad smiter jag ifrån?

    I stort sett allt och varenda gång.

    Finns ett antal frågor i tråden du inte svarat på.


     


    Du chansar med nåt klatschigt uttalande om vad du anser att (exempelvis) SD tycker och gör men när du ombeds visa på detsamma slutar du svara. Möjligen, möjligen kan du komma med någonting helt annat och en egentolkning av detta som då ”bevisar” ditt påstående.


     


     


    Men nu har du faktiskt försökt ge ett svar här ovan så jag skall vidare till det ….

  • Flash Gordon
    Dorian Ertymexx skrev 2014-03-25 15:14:31 följande:
    Finns ett gäng minoriteter i Japan, bland annat Aino-folket. Mångkulturen kommer till stor del från inflyttade från andra asiatiska länder, men också från den sedan länge påtvingade västerländska kulturen. Dessutom handlar mångkultur också om interna skiljaktigheter. Sådant som SD glatt blundar för, tex skillnaderna mellan norrlänningar och skåningar, gutar och värmlänningar.

    Så det finns ett minoritetsfolk i Japan. Hur stor är den minoriteten då och hur stor anser du att den kulturella skillnaden mellan dessa två folk är? Hur stor är den kulturella mångfalden och vad positivt bidrar den med?


     


     


    Det andra du beskriver är inte mångkultur utan kulturella influenser och de sistnämnda kan man tillgodogöra sig även som en homogen kultur. Man kan ta intryck av andra kulturer och justera sin egen därefter utan att leva i en mångkultur. Det är precis som med dina berömda ”turkiska” kåldolmar.

Svar på tråden Varför hatar folk SD?