Gravidtråd för oss som är över 35
Nu är hon här, kom ut inatt efter igångsättning. Vägde 3585gr och 49cm lång och är en bestämd liten dam. Så mysigt inatt när vi pratade och man fick ögonkontakt, nu sover hon på mitt bröst.
Nu är hon här, kom ut inatt efter igångsättning. Vägde 3585gr och 49cm lång och är en bestämd liten dam. Så mysigt inatt när vi pratade och man fick ögonkontakt, nu sover hon på mitt bröst.
Pol- spännande med födelsedagen inprickad!! Inte så långt kvar nu!
Jag har 10 veckor kvar, känns rätt nära det med. Börjar jobba nästa vecka då barnen börjar skolan, har en massa jag måste hinna med innan jag blir ledig, kommer nog att jobba så länge jag bara orkar även om man officiellt blir mammaledig en månad innan bf här i Finland. Är egenföretagare så har en del jag måste få undanstökat så jag får snusa bebbe i fred sen! Känner mej riktigt inspirerad att sätta igång efter sommaren, bara det skulle bli lite svalare! Fixar nog inte att jobba i denna värme!
Föräldrapenningen är ca 75% av inkomsten från föregående skatteår, om jag minns rätt.
Har ni visat upp era magar på facebook? Det fanns inget sådant när jag fick mina barn för 12 och 9 år sedan så nytt det här för mej med att outa sin graviditet på sociala medier Tog mod till mej och laddade upp en bild idag då jag har exakt 10 veckor kvar till bf.
Aftonstjärna-Jag vågade visa en bild först i v 25 tror jag.. Det är den enda och kanske också den sista. Kändes bra att kunna berätta för alla jag gamla vänner, men onödigt att de jag inte alls har kontakt med egentligen får informationen på kuppen. Borde bli bättre på att rensa bort dom jag inte vill dela information med.. Min sambo är från Finland och jag tycker ert system är ganska bra ändå, dels att ni väl "ska" bli lediga redan en månad innan coh att ni kan få ersättning fram tills barnet är 3 om ni väljer att inte ha vanlig förskola. Hans syster hade sina föräldrar som konstant daglig barnvakt i flera år (de var pensionerade) medan hon och maken jobbade för fullt, och de fick då ersättning för barnen eftersom de inte gick på förskola. Nu vet jag inte om det var bättre för barnen, som blev ganska isolerade, men det är ju bra att kunna ha valmöjligheten i alla fall.
Har just insett att det är 8/8 och att jag utifrån RUL är beräknad till 11/9. Hilfe, alltså bara en månad var då egentligen. Har passat på att inhandla en begagnad vagn som jag kan fästa babyskyddet på samt tvättat och fixat till både den vagnen och den gamla. Nu efter semesterna får vi börja fixa iordning med skötbord och spjälsäng så det bara är att ta fram när det är dags.
Aftonstjärna: härligt med den responsen! Jag har tyvärr inte upplevt enbart positiva reaktioner den här gången - verkar som att folk har åsikter om det mesta o tror att de har underlag för att göra en bedömning. Suck. Nåväl, vad vet de
Får man hänga på här?
Jag är 38 och väntar mitt 3:e barn ( beräknad 19/12). Har en dotter som blir 5 nu i september samt en son som blev 1 år nu i juli. Enligt RUL väntar vi nu en liten tjej till :)