Inlägg från: Anonym (Victoria) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Victoria)

    Anonyma viktklubben

    Anonym (Alice) skrev 2014-01-09 10:16:57 följande:

    Jag hoppar på här :) 


    Längd: 1.72


    Startvikt: 81kg


    Målvikt: 70kg


    Vikt imorse: 79.4

    Började förra torsdagen. Tar hjälp av iTrim, även om jag är lite osäker på om det verkligen är rätt sätt för mig. Klickar inte helt med personalen. Matvis så byter jag delvis ut mat mot ersättning (specialgröt till frukost och måltidsbar till mellanmål), lunch och middag blir kött och grönsaker enligt "handflatemetoden minus". Detta mest för att jag är mjölkproteinsallergiker, så det finns väldigt få ersättningar som jag faktiskt kan äta utan att få problem med mage och immunförsvar efteråt. 

    I övrigt försöker jag gå 10.000 steg om dagen, träna två gånger i veckan, äta vid regelbundna tider och dricker endast vatten, te och kaffe. 

    Denna veckan har varit sjukt påfrestande pga dålig sömn och min metabolism har kommit igång-> kroppstemperaturen höjs-> känner mig febrig konstant. -.- 


    Men men, det känns faktiskt inte så galet svårt som jag trodde att det skulle göra! Det är och borde vara möjligt :)


    Välkommen Alice :)

    Låter som ett jättebra koncet du har hittat, men vad är Itrim för något? Är det måltidsersättningar? Har hört varumärket flera gånger men aldrig riktigt fattat vad det är Skäms.

    Jag har också märkt det där med att kroppstemperaturen höjts! Men det är ganska skönt nu när det är så burrigt väder ute tycker jag :)



  • Anonym (Victoria)
    Anonym (Li) skrev 2014-01-09 21:32:47 följande:
    En fråga, någon som äter någon typ viktminskningstabletter? Typ alli, glucosanol, liposinol (säljs på Apoteket).

    Funderar på ta viktminskningstableter för att öka viktminskningen, MEN ändå fortsätta äta bra och ordentligt :).
    Nej, har aldrig testat något sådant. Men om du provar får du skriva en recension här sen! ;)
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (Tjockismamma) skrev 2014-01-10 08:46:51 följande:
    Hej. Får man hoppa in här? Har en del kg att gå ner. Alltid vägt lite för mycket men gick upp en del när min mamma dog och efter det blev jag gravid som slutade i missfall. Och efter det tre barn och ytterligare ett missfall. Idag är mina barn 6 mån, 22 mån och 3 år.

    Nu vill jag först och främst gå ner till det jag vägde innan mamma dog. Och idag är det väl 15 kg dit. Men har en dröm om mycket mer.

    Jag kör lchf och då till 100%, dvs totalt sockerförbud och vetemjölsförbud. Och har på 12 dagar gått ner 4,8 kg, kan ev vara lite mer då jag inte ställde mig på vågen när jag drog igång.

    I juni ska jag cykla Siljan runt (12 mil) och vätternrundan (30 mil) en vecka senare.
    Självklart får du vara med, välkommen! :)

    Måste säga vilket bra mål du har framför dig! Att klara av en väldigt ansträngande fysisk prestation. Jag vill gärna få bättre kondis till sommaren, så vill komma igång med löpning i vår. 

    Stort grattis till minus nästan 5 kilo, det är ju fantastiskt på så kort tid! Funkar det bra med LCHF och träning tycker du? Kul att du hittat något som passar dig så bra! :) Det här kommer du klara ska du se!
  • Anonym (Victoria)

    Ja, godmorgon på er! Då var det fredag och äntligen helg igen!
    Jag har vägt mig men vet inte riktigt vad jag ska tro för enligt vågen har jag gått ner 3,9kg sedan förra veckan?!! Jag har ju för bövelen ätit choklad och lite chips här både i tisdags och i onsdags. Vägde mig flera gånger på raken men den visade samma. Får nog väga mig imorgon igen, känns lite väl mycket på en vecka?!

    Jag laddade hem lifsum igår men får vara ärlig och säga att det känns lite krångligt om man ska väga allting varje gång man äter så väntar lite med det och kollar av vad som händer till nästa vecka. Men om jag verkligen har gått ner så mycket så kanske jag äter förlite? Men äter ju varannan timme så fattar inte riktigt.

    Mitt mål för helgen är att undvika godis! Ikväll har familjen bestämt hemmagjorda hamburgare, så får se det som "fredagslyx".

    Hoppas ni alla får en riktigt mysig fredag!

  • Anonym (Victoria)
    Mabaja skrev 2014-01-10 09:17:48 följande:
    Victoria: än är det tufft att träna men är ju en omställningsperiod. Så på måndag tänkte jag köra igång igen. Fram till dess är det ok att lalla runt.
    Nu tror jag visst att du avslöjade din hemliga identitet ;)

    Det låter bra, jag har också tänkt att komma in i "mattänket" mer först och gå ner lite innan jag börjar med mer träning som styrka, men vill gärna röra på mig i form av promenader iallafall. Såå trist att vi har Sveriges sämsta väder här just nu typ :/ Haha, bra ursäkt eller hur ;)
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (87,4) skrev 2014-01-10 09:59:20 följande:

    Tackar :) Spinningem gick bra, genomsvettig och rejält trött på det där sköna sättet efteråt. Och man kan ju skippa vädret genom att träna inne! Du får hitta en träningskompis som drar med dig eller helt enkelt boka in tid för gymmet i kalendern och sen bara gå. Svåraste biten är att faktiskt ta sig till gymmet, är man väl där är det enkelt!
    Sant. Skulle vara jätteroligt att hitta en promenadkompis! Får höra mig för :) Får se om jag vågar binda upp mig på något gym längre fram, får kolla lite priser m.m. Alla är så himla dyra runt omkring här :/ Får hålla utkik på groupon och se om det trillar in något bra erbjudande!
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (Alice) skrev 2014-01-10 10:05:44 följande:

    Tack! Jo det känns rätt :) 


    Itrim är en lösning på alla plan. De har ett eget gym, coacher osv. Det man gör är att man går dit på en analys där de kollar vikt, fett- muskel- och vattenfördelning i kroppen, kondition och metabolism. Utifrån detta så sätter man ett mål, och binder sig till dem helst 1-2år för att viktnedgången ska hålla. Där bestämmer man även om man ska äta deras ersättningar eller vanlig mat enligt handfast-minus eller en kombination.

    Samt mål att sätta upp. Hur många steg ska jag ta varje dag i form av vardagsmotion? Hur ska jag träna på gym? De två är standard. Sen kan man lägga till tre egna mål, som kan vara vad som helst. Vet en som satte som mål att hen skulle läsa i en bok 20min varje dag.


    Man går på regelbundna hälsokontroller där de kollar upp allting igen och ser framstegen. Om man har guld- eller silvernivå, går man varannan vecka på ett gruppmöte där man jobbar med sin mentala nivå tillsammans med andra, ger varandra tips och stöd osv. 


    Så det är Itrim typ :) 


     


    Mja, jag har sjukt låg kroppstemp, så när man går upp 1,5°c så vill jag typ dö :P


    Oj, det låter ju suveränt! Skulle vara väldigt intressant att kolla upp sin kropp så grundligt! Är helt övertygad om att du kommer lyckas, måste vara inspirerande med gruppmöten m.m. och att känna att man blir "kollad" så man sköter sig :)
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (Bettan) skrev 2014-01-10 10:46:41 följande:
    Här har det hänt grejer minsann, och vad roligt att fler kommer till vår grupp:)!
    Och duktiga är ni, gött tjejer!!

    Igår var mitt sötsug helt sjukt!! Skulle kunna vända upp och ner på socker skålen och hälla i mig. Men jag höll mig, jäkla stolt över det! Inte ens en pralin ur alla de där kartongerna man har rörde jag.

    Får med skylla på vädret, för det var pissregn här hela dagen med igår, så igår blev det noll motion. Men får ta igen det idag, idag är det uppehåll!

    Ha en bra dag:)
    Vad tråkigt att du också har pissväder, här är det likadant :/ längtar verkligen till våren nu men bävar inför februarivädret! Men kommer det snö så ska minsann skridskorna fram!

    Riktigt starkt jobbat!! Jag kommer nog få stålsätta mig ikväll då sambon beställt ostbågar och sonen ska ha glass.... Vi ska ha hamburgare ikväll så funderar på att göra någon god dipp till som man kan dippa grönsaksstavar i om jag inte blir proppmätt på burgare vill säga :D Ska tänka på dig ikväll när suget sätter in och inspireras av din styrka Bettan!!

    Ha en bra dag du också :)
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (87,4) skrev 2014-01-10 10:58:07 följande:

    Ja det är surt att gym ska vara så dyrt. Jag får mitt kort gratis som ersättning för att jag är ledare och det känns ju värt jättemycket! Men oftast är F&S billigast, iallafall jämfört med typ SATS och andra stora kedjor. Men har man inget F&S i närheten blir det ju svårt. Raaaaaaadbyteeeeeeförsöööööööökkkkk...... Hmm, funkar nog så där. Men i alla fall, har ni någon strategi för att undvika snacks och godis i helgen? Jag kör på nolltolerans än så länge. Inget gott hemma helt enkelt. Fast jag har faktiskt vaniljte som är väldigt gott och som smakar lite sött, det blir substitutet.
    Det är ju super att få träna gratis! :) Det måste vara roligt att vara ledare, hur blir man det egentligen?

    Ja, te är ju jättebra. Tycker man blir så mätt och varm av det. Får bli en kanna grönt ikväll efter maten som jag kan surpla på :) Min strategi.. jag ska tänka på Bettan, klarar hon det så ska jag fasiken också klara det Nej skämt åsido, strategin är att inte ens smaka. Får säga till mig själv på skarpen. "Tre sekunders njutning i munnen blir 3 dagars extra hull på den befintliga bullen" eller hur brukar man säga?
  • Anonym (Victoria)
    Anonym (Alice) skrev 2014-01-10 11:21:58 följande:
    Jo det är ett sjukt bra koncept och de lyckas väldigt bra med sina medlemmar som följer programmet. Dock är jag rätt individuell av mig så kanske inte är den perfekta matchen just för mig :) Men ska prova och se hur det går. Gruppen verkar trevlig iaf^^

    Igårkväll failade jag dock. Sambons föräldrar, varav fadern jobbar som pilot, kom hem med mat från en restaurang i Thailand (thai take-away på riktigt haha) så jag åt några vårrullar för mycket och smakade på Mango sticky rice. Dock mycket mindre än vad jag hade ätit vanligtvis, så det är väl någon slags framgång :) Blir att gå några extra tusen steg och kanske dra till gymmet en extra gång :)
    Wow, snacka om riktig take away Det måste varit jättegott, älskar själv thaimat men att få riktig äkta thaimat, mums! Tycker du gjorde rätt som smakade :) Det viktigaste bevisade du ju för dig själv - att du inte behövde äta mer än det du smakade så du ska inte ha dåligt samvete tycker jag.

    Det låter som ett riktigt bra koncept, men är det inte jättedyrt?! Du kommer bli den som får peppa igång oss andra sen om några veckor om vår motivation dalar ;)
Svar på tråden Anonyma viktklubben