Flash Gordon skrev 2017-03-06 07:12:30 följande:
Självklart inte.
Att Myndigheten för Samhällsberedskap släpper en studie som pekar ut ett politiskt parti som grogrund för spridandet av islamism är förstås jättekänsligt.
Detta har rört upp många på den politiska vänsterkanten (och bland islamisterna) som nu kommer att göra allt för att smutskasta författarna till studien och förneka dess giltighet.
Det MSB gör är dock bara attt de bekräftar det alla redan vet och ser. Att identitespolitik och offerkoftan om "islamofobi" spelar islamisterna väl i händerna.
Nu ser vi fram emot de fördjupade studier i ämnet som utlovas av MSB och så hoppas vi att det drar ut så pass i tiden att det kommer in i nästa valrörelse.
Håll med om att det är märkligt att MSB inte har kommenterar att en moderat politiker som satt i riksdagen för moderaterna mellan 2010 och 2014 och representerade moderaterna i försvarsutskottet idag är muslimska brödraskapets PR ansvarige i Europa
Det verkar inte bättre än att MSB har en måttstock för MP och en annan för M men det är klart, det kan också bero på att rapporten är bristfällig..