kommerintepanat skrev 2014-04-15 13:49:51 följande:
Ok, kan man säga såhär, det bästa sättet är att lyfta mycket och äta mycket protein helt enkelt? Fast man ska väl inte träna hela veckan oavbrutet? Glömde tillägga att få större armar är det jag vill ha.
Det du ska tänka på då är att göra få repititioner med stora vikter. Glöm inte legday bara, det ser jättelösligt ut med en v-formad kropp på taniga ben.
Grejen är dock att stora muskler förbrukar mer syre så du kanske upplever att din vardliga ork kommer att krympa i början.
Uthållighet kommer med tiden men om du satsar på volym från start så kommer den inte riktigt att hänga med i början.
Nått som jag själv upplevt när jag satt igång med att gymma är att i början går man upp mycket i vikt eftersom du får sätta i dig mer mat men när du ligger på en nivå du är nöjd med så kan du anpassa kosten därefter och eftersom stora muskler också förbrukar mer fett även i vila så kommer det vara lättare för dig att hålla formen.