• Anonym (Lina)

    Dömd för ringa narkotikabrott. Kommer soc få veta?

    För ca 1år sedan så fick jag i mig cannabis av misstag. Ja det är sant! Jag var jättefull och trodde jag fick en vanlig rullad cigg. Jag varken kände nåt rus eller lukt. Men var utomhus med några bekanta och civilpolis kom. Var på rättegång nyligen och nu fick jag domen, jag får betala för pisseprov och analys. 

    Men nu till min fråga. Jag har barn och jag har försörjningsstöd. Kommer sociala få veta detta och vad händer då? Livrädd att jag inte kommer få träffa mina barn :( Eller tvingas gå på pisseprov. Men det sista av ren lathet.

    Någon som vet?

  • Svar på tråden Dömd för ringa narkotikabrott. Kommer soc få veta?
  • Anonym (Lina)

    Kommer dom kontakta båda vårdnadshavarna??

  • Anonym (Lina)

    Ja detta var faktiskt ett misstag. Är ju anonym så jag hade kunnat stå för det annars. Finns ingen idé att ljuga som anonym här. Det jobbigaste är om barnens far får veta detta, han kommer göra allt för att använda det emot mig :( 

    Men men, jag har sagt upp bekantskapen med dom jag var med. Just för att dom visste att jag inte tar droger och dom vet anledningen till det också. Trots det så sa dom inget när dom gav mig det :(

    Jag bryr mig inte om andra vill använda det, men jag vill det inte!

  • Anonym (Lina)
    Anonym (Oj då) skrev 2014-04-18 00:18:39 följande:
    Jag tycker ju det är tvärtom - är det verkligen ett misstag så är man inte anonym, då står man för det. Det är ju inte så att hela Sverige får reda på vem du är bara för att du skriver under ditt vanliga användarnamn, du är hyfsat anonym då också. Det beror ju förstås på hur öppen du är med vem du är.

    Nå ja. Jag blir alltid misstänksam när folk säger sig ta droger av misstag.Visst kan det hända, men vanligare är ju att man fullt medvetet intar dem avsiktligen. Just cannabis är svårt att missa, med dess mycket speciella doft (i alla fall har jag för mig att det luktar verkligt speciellt, har inte rökt det på över 20 år). Du måste ha varit bra dragen för att tro att en jolle var en vanlig cigg!

    Och tänk att du blev tagen av Farbror Blå, det var ju en himla otur att just den enda gången du rökte på ,av misstag eller avsiktligt, så åkte du fast. Vilka är oddsen?

    Jag förstår inte riktigt det här med ditt straff, fick du betala för urinprovet (du är vuxen och mor, använd inte det otrevliga ordet pisseprov. Vad slags föredöme är du för dina barn om du använder sådant språk?)  du lämnade på polisstationen och analysen av det, inget annat? Då kom du ju hyfsat lindrigt undan.

    Men jag säger inte att du ljuger, jag känner inte dig och vet inte huruvida du tar droger eller inte. Vad jag vet är att du drack du så full att du tog droger av misstag, om det du säger är sant. Det är ju ganska illa. Jag hoppas det inte är något som händer ofta. Och jag hoppas verkligen att du håller dig nykter när du är med barnen!

    Polisen gör orosanmälan till soc om de omhändertar eller griper en förälder, de har anmälningsplikt och måste göra det. Men visste de att du har barn? Om inte kan det ju förklara varför du efter så lång tid inte hört något från soc.

    Ja, slösa med våra skattepengar bara. Pucko.



    Jag är anonym just för att mina barns far finns på denna sidan. Ja jag var mycket full. Dagen innan dog en familjemedlem så ja jag gick ut och drack massor. Mina barn var inte med mig utan hemma hos sin far. Är jag på riktigt ett dåligt föredöme för mina barn för att jag här på FL skriver pisseprov? Oj snacka om att många föräldrar är olämpliga då..

    Ja jag kom kanske lindrigt undan. Men för mig är detta inte så lindrigt för jag vill inte finnas i brottsregistret för något jag inte medvetet gjort :( Du får självklart tro vad du vill. Men nej jag skulle aldrig medvetet ta droger. Jag trodde det var en vanlig rullad cigg, för jag trodde aldrig dom skulle ge mig droger. Dessutom rullar både min mor och far egna cigg så det var inget konstigt i min fulla hjärna.

    Det var skithemskt när polisen kom. Jag bröt ihop och grät helt hysteriskt när jag fattade att det var cannabis jag hade rökt. Vi fick åka piketbil och jag var tvungen att klä av mig naken på polisstationen. Kunde knappt lämna nåt prov för det stod en kvinna och kollade på mig hela tiden, fick inte ens sätta på vattnet för att hjälpa mig. Mår fortfarande dåligt av detta.  

    Polisen fick veta att jag hade barn ja. Jag var ganska så snabb på att låta dom veta då jag bröt ihop och ringde min mor samtidigt som polisen stod där och grät för att jag var rädd att barnens far skulle få veta och använda detta emot mig. 

    Men varför har soc inte sagt något om detta till mig då? Kan det vara så att soc inte bryr sig eller att polisen inte anmält det? Eller väntade dom tills nu när domen kom? 
  • Anonym (Lina)
    Anonym (Oj då) skrev 2014-04-18 00:21:38 följande:
    Ja, det angår ju bägge två. Skulle inte du vilja veta om något liknande hände barnens far? Men jag antar att det är en heeelt annan sak...
    Anta på du. Nej det är ingen annan sak, självklart skulle jag vilja veta det. Frågade bara om dom skulle kontakta båda. Har inte sagt något annat. Suck vad folk måste anta en massa hela tiden av en enkel fråga. 
  • Anonym (Lina)
    Anonym (hmm) skrev 2014-04-18 00:49:19 följande:
    Det är nog bara att betala och se glad ut.. Var det det enda du fick betala? Inget straff?
    Man kan ju fundera på hur lämpligt det är när man röker sånt som förälder. Alkohol är nästan lika illa. Hade jag varit den andra föräldern så hade jag velat veta om det hände en sång här grej. Du är ju ändå en dömd brottsling. Har du barnen mycket?
    Nej bara betala för provet och analysen. Som sagt, jag röker inte sånt. Det var ett misstag. Trodde det var en vanlig rullad cigg. Jag bad min vän om en cigg, sträckte bak handen då han satt bakom mig, tog den direkt till munnen och rökte. 

    Vad har det med saken att göra hur mycket jag har mina barn?
  • Anonym (Lina)

    Vart har jag sagt att jag bara rökte ett bloss? Jag fick en "rullad cigg" har jag sagt. 
    Nej jag har inte problem med varken alkohol eller droger. Jag hade dock precis utvecklat en depression pga mitt ex, barnens far. Jag blev utbjuden av vänner den kvällen för att slippa sitta hemma själv med depression och sorg över dödsfallet, när barnen var hemma hos sin far. 

    Jag glömde skriva det att jag fick dagsböter också, visste inte att det var straff utan trodde bara det hette böter. Trodde det som räknas som straff var fängelse, pisseprov och samhällstjänst typ. ber om ursäkt för det. Jag är inte så insatt i sånt här. 

    Ja jag tvingades klä av mig naken. som tur var behövde jag inte få ett finger i rumpan iaf som dom sa att dom ev skulle göra. Dom tog min väska och kollade igenom allt, tog min mobil och kollade igenom den. När jag kom till polishuset så satte dom ner mig på en bänk och TVÅ, ja två poliser höll fast mig i vardera arm :( Medans mina vänner fick gå in med en polis gåendes bredvid dom..Trots att det var DOM som skrek jävla fittor, fascister och spottade och hade sig. Jag satt bara och grät för  jag trodde mitt liv var över typ. Aldrig vart med om något sånt här innan så allt var väldigt traumatiskt :( 

    En av mina "vänner" sa det efter att polisen behandlade mig såhär för att dom förstod att jag inte var någon som använder droger och ville skrämma mig rejält för att detta inte skulle hända igen..och tro mig dom har lyckats!!!!! Kommer inte ens våga gå ut på pubben och ta en öl längre :(

  • Anonym (Lina)
    sextiotalist skrev 2014-04-18 06:33:33 följande:
    Jag har samma tankar jag också.
    Jag misstänker att det var så mycket mer än ett par bloss och att TS var mer än berusad, troligen knökfull och de var nog inte så städade direkt
    Jag hade nog också som förälder tvivlat på att den andra föräldern fixade sitt föräldraskap. Supa skallen av sig, dra i sig så mycket cannabis så att det syns på ett prov (och inte ens märka skillnaden)
    Jo vi var "städade". Förstår inte varför folk hela tiden ska anta en massa annat än det man skriver. Det går ju inte att föra en normal konversation då om man ska bli missbetrod hela tiden. Jag var väldigt full, men väldigt ledsen över dödsfallet så ingen av oss var på partyhumör. Vi satt ute på en trappa där det var massa folk. Dock blev mina vänner högljudda och otrevliga mot polisen när dom kom. jag satt bara med huvudet i händer och grät typ.
  • Anonym (Lina)
    Anonym (skit) skrev 2014-04-18 17:38:12 följande:

    Nej, det kan dom inte, dom kan tvinga fram blod, inte urin.


     


    DU ska inte ha dålig samvete för det du utsattes för, verkligen inte, du gick genom grava övergrepp inte konstigt att det sätter spår.


    Tvingas klä av naken framför andra och sedan användas av dom, det är för fan nästan våldtäkt.


    DU har inte gjort några fel i detta!


    Med lite tur så bryr inte soc sig, finns vettigt folk där också som inte skulle fortsätta övergrepp på grund av nått så banalt som lite cannabisrökning.


     


    Tack! Jo ett fel jag gjorde var att umgås med personer jag vet tar droger och att jag litade på dom, speciellt en av dom :( Nu lät det som att jag dömer dom för att dom tar droger och det menar jag inte. Men jag hade kunnat ha lite mer vett i skallen än att gå ut med dom på en dag där jag vet att det cirkulerar mycket poliser. Trodde dock aldrig dom skulle ge mig något utan att säga vad det var, och inte ta mig till en plats som jag nu fått veta är en plats där många alltid sitter och röker och det vet tydligen polisen. 
  • Anonym (Lina)

    Om jag hade haft problem med alkohol så skulle inte mina barn tittat förvånat på mig när jag en dag nyligen sa att vi skulle förbi systembolaget för att köpa öl. Jag hade barnvakt och skulle ut på helgen med min bästa vän, hör och häpna, det var ANDRA gången jag var ute sen den gången. Jag har aldrig druckit framför mina barn, och jag har inte ens ekonomin för att ha problem med alkohol. Det är ju fasen skitdyrt med alkohol. Nej jag lägger hellre mina pengar på mina döttrar!

Svar på tråden Dömd för ringa narkotikabrott. Kommer soc få veta?