Min man är så himla tråkig!!
Nu har det gått nästan 1,5 år sedan jag skrev här sist.
Jag hade ett meltdown på vår relation i julas på grund av hans passivitet och luta sig tillbakaattityd. Jag förklarade återigen hur jag kände och sa även för första gången att om han inte klarar av att uppbåda det engagemang som behövs så tror jag att det finns andra som kan det.
Efter det så har han steppat upp litegrann. Han har köpt blommor ett par gånger, överraskat med presenter, planerat nån dejt osv. Men intimiteten och att ge känslan av att han vill ha mig som sexuellt attraktiv person saknas fortfarande.
I somras var jag på semester utan honom. På krogen träffade jag en man som är helt annorlunda jämfört med min man. Han är singel, har ett kreativt arbete, kommer från orten, verkar rolig/galen, söka äventyr och har dessutom ett utseende som attraherade mig på ett helt galet vis. Vilket han även fick veta. Han nappade och hade jag velat hade vi definitivt kunnat få ihop det. Men ingenting hände pga att jag stoppade.
När jag kom hem var jag i princip redo att lämna min man. Jag började planera för att föreslå en första separationsperiod för att känna av läget och tog även kontakt med en terapeut. Hon tycker det låter som att jag bestämt mig för att gå.
Men jag vet fortfarande inte. Nu har jobbet börjat och jag har landat i rutinerna igen. Och min man är verkligen en fin person som jag absolut inte vill göra ledsen. Han har dessutom inga vänner kvar, så utan mig försvinner i princip hela hans sociala liv. Jag är så otroligt kluven i hur jag ska göra, samtidigt som den här galna attraktionen jag kände för en annan person kanske visar åt vilket håll jag borde gå?