Öl, Vin och Sprit i vanliga butiker!
Varför ska jag åka till roskildefestivalen? vad har det med denna diskussion att göra?
Sedan är inte Roskildefestivalen detsamma som "verkligheten"!!!
Jag har bott en hel del i UK, där du får handla när och vart du vill.
Det är otroligt bekvämt, jag behövde inte planera i förväg, någonting. Ville jag ha öl eller vin till maten av någon anledning, så köpte jag det när jag kom att tänka på det. Eller om jag blev spontant inbjuden till någon (Tänk på att vi var studenter) och man skulle gå ut eller så, då köpte man med sig några öl eller en flaska vin på vägen till personen man skulle träffa.
Därav hade jag i stort sätt aldrig alkohol hemma på det sättet jag har här och nu i sverige. Jag tror att för folk i min situation så dricker man mindre när det är konstant tillgängligt, för även om det alltid går att köpa så är det aldrig så tillgängligt som man har det i sverige, där det ligger i kylen och bara behöver öppnas.
Missbrukare beställer nog mer än gärna bulk för halva priset eller åker utomlands för detsamma
Enda sverige lyckas göra med sina överpriser och begränsad tillgång ät att bidra till mer drickande och minskade skatteintäkter.
Systemet fungerande i början när vi inte var så mobila eller upplysta, med dagens globalisering så är systemet direkt kontraproduktivt.
Nej det gör det inte tyvärr, bara här har du en som har för länge sen slutat bidra till det fiaskot, jag köper min sprit för 100kr litern framför systemets 350.
Nu är jag inte missbrukare men varför ska jag spendera mer än nödvändigt?
Poängen är nog att du kan inte hindra en missbrukare från att få sitt, däremot gör det bara omständligt och rent av straffar vanliga brukare.