Micka! skrev 2014-10-25 15:38:58 följande:
Håller med, dagarna går alldeles för sakta och man börjar tänka på bebisgrejor!
Har tittat lite på vagnar...sålde våran gamla till en kompis som precis har fått barn! Hade en Emmaljunga duo, men den är så stor och otymplig, vill ha en nättare denna gång...en som man bara kan slänga in i bagaget utan att plocka isär liggdel och chassi...lutar mot citycross eller nitro...vad det nu är för skillnad på dom? Ja, ni hör hur knäpp man blir ....fast å andra sidan betyder ju det att man längtar väldigt mycket, det är ju positivt!!!!! 
Haha, ja man blir lite tokig

Vet ni....hösten 2013 tog min man upp frågan om bebis nummer 3. Av olika anledningar kunde vi inte starta bebisverkstan då, men han var så sugen att han faktiskt köpte en barnvagn!

Visserligen bara en begagnad på Blocket, men ändå! Den står nere i vår källare nu. Det var en Bugaboo till väldigt bra pris, så han tyckte vi skulle slå till.
Vi har haft dubbla vagnar till barnen. Dels en Bugaboo för stan/lätta turer, dels en större Brio som ordentlig sovvagn/dagisvagn/ut-och-gå-i-snön-vagn.
Kommer försöka hitta en fin begagnad Brio när man väl plussat och börjar närma sig BF. Haha, ni hör ju, jag är LÅNGT framme i planeringen! :D