• lantlivet

    Pergotime start Oktober 2014

    Håller tummarna!!

    Förstår den känslan :( men snart har ni eran bebis, då kan ni berätta för vilka ni vill å hålla de hemligt för de ni inte vill ska veta ;)


    tjejmedpco skrev 2014-11-02 15:44:05 följande:

    Har 7dagar kvar till mensen ska komma och jag hoppas verkligen att den inte kommer! Tiden nu innan är det som att vara i en bubbla, man bara väntar och hoppas :)

    Har samma problem som er med kompisar som blir gravid, och självklart blir man både lycklig och olycklig.

    Sen får jag känslan av att folk inte vågar berätta åt mig att dom är gravid för att jag inte kan bli det lika lätt. Har en nära vän som ska ha barn och jag var den sista som fick veta om det.. 

     


  • lantlivet

    Vet du att du har något problem sedan innan även fast din graviditet var spontan? Har ni försökt skaffa barn sen ni fick ert förra eller har ni nästan nyligt börjat? Jag förstår lite varför de säger nej då ni ej genomför det i Sverige. Samtidigt som ja förstår er frustration.

    För att få utredning i Sverige, iallafall här uppe, så ska man ha försökt i minst ett år innan man får hjälp, har man dessutom ett problem så kan de gå fortare, men har man fått barn innan blir man en lägre prioritet då par som ej har barn går före i kön.


    friluftsmamman skrev 2014-11-02 20:36:15 följande:

    Så skönt att ni får hjälp!

    Vi har försökt att få Pergotime utskrivet av måååånga gynmottagningar här i Stockholm men ingen vill hjälpa oss då vi "inte för inseminationen och har en utredning här i Sverige" då vi ska göra vår insemination i Danmark.

    Vi är inte berättigade en utredning heller då vi har fått ett barn helt oförväntat för 1 år sedan. Nu när vi ska göra vår insemination i Danmark och vi har rekommendation av dom att vi helst ska göra en hormonstimulering och att det är det enda som fattas innan vi kan åka ner för inseminationen så får man ingen hjälp. Och det är verkligen det enda som fattas. Någon från Stockholm som gör IVF/Insemination i ett annat land och lyckats få tag i Pergotime via en gyn här i stan?


  • lantlivet

    Okej, får ni inte hormoner från Danmark då när ni endå är i gång där? De tycker jag är konstigt isf. Om du får till din mens så kanske du får ägglossning oxå regelbundet? Har man redan ägglossning så hjälper väl inte hormoner som ja förstått på min ssk.


    friluftsmamman skrev 2014-11-02 20:55:30 följande:

    Jag har oregelbunden mens och vi gjorde ett ultraljud som visade att min slemhinna var 9mm (tredje dagen) vilket är alldeles för stort och tunt men sedan när jag kollade på 11:e dagen hos en annan gyn så stod det att jag hade 4,7mm.

    Jag har fått medicin nu utskrivet för att göra min menscykel regelbunden då den varit oregelbunden till och från nästan hela tiden. Vi fick ett barn som var oplanerat men samtidigt planerat för 1 år sedan. Jag fick reda på att jag var gravid i 4:e månaden. Men vi vill ha ett syskon till vår son och vi vill inte att det ska vara så stor ålder skillnad mellan dom. Jag vet att det kan ta tid och att vi kan göra en utredning här i Sverige men nu har vi lagt ut så mycket energi och pengar på att få en utredning i Danmark så det känns dumt att avbryta allt nu


  • lantlivet

    Man har ju inte ägglossning varje månad heller tyvärr.

    Men som sagt, de kan ta tid. Hoppas du blir gravid på ett eller annat vis iaf. Vi vet hur jobbigt det är att kämpa. Speciellt när de är fel på kroppen, jag har aldrig haft ägglossning eller regelbunden mens, förutom på p-piller, så resan till ett barn blir rätt lång då. Sen tror ja att när man har ett barn sen innan kanske man inte är lika tålmodig att kunna vänta då de funkat en gång tidigare och blir frustrerad när de inte vill sig andra gången. Även om första inte var planerat. Men de är bara vad jag tror :)

    Har ju aldrig varit i den sitsen.

    Men ja önskar er all lycka till nr 2 iaf!

    Testa med privata kliniker.


    friluftsmamman skrev 2014-11-02 21:09:07 följande:

    jag har inte regelbunden ägglossning då det inte plussar på alla Ä-test jag använder. När jag har varit hos gyn så säger dom att det inte är något fel på mina äggstockar och när jag gjorde ultraljud så säger dom att det är fina ägg. Men trotts detta så blir jag inte gravid. Därför vill kliniken att jag ska få någon form utav hormonstimulering för en bättre effekt och ett starkare lyckat försök inför inseminationen


  • lantlivet
    SsaraL skrev 2014-11-03 09:29:44 följande:

    Oj! Vad bra att de ändå är så noga som de är. På mig gjorde hon bara vul och sen skrev ut pergotime. Trodde jag skulle behöva kämpa för att få det utskrivet så det var skönt haha.


    Jo men samtidigt så är de jobbigt att behöva vänta. Dock behöver jag nog inte iväg på vul första tabletterna. Kanske när ja testat fler gånger. Vet inte än men vi får se :)

    Gubben har jui även fått kolla sina simmare, så de va en lång väntan. Hoppas de ringer imorgn eller onsdag. Då har de gått en vecka. Å de tog ju de då sambon varit iväg.
  • lantlivet

    Ja det var konstigt, här är de väldigt noga med sina steg. Haha

    Men de kan ju hända att de inte behövdes då han fått en tjej gravid, om de visste om det då såklart.

    De kommer säkert kännas, har oxå fått för mig det ;) nä de kan man ju hoppas du slipper :)


    SsaraL skrev 2014-11-03 16:56:02 följande:

    Vi tyckte det var konstigt att sambon inte kollade sina simmare här. Han har gjort en tjej gravid innan, men har inga barn så tyckte det var konstigt! Hon baserade vår barlöshet på mig.

    Glömde ta äl-test idag. Men har fått för mig att jag verkligen kommer känna när jag har äl - för jag aldrig har haft det innan? Haha. Kommer säker skrika av smärta :D


  • lantlivet

    Utredningsbesked får vi den 18, 2 långa veckor kommer detta bli, hoppas på att få pergotime då och att mensen är här då så att de bara är att stoppa i sig pillret samma kväll :D

  • lantlivet
    SsaraL skrev 2014-11-08 19:33:32 följande:

    Seeeegt att vänta på äl! Har en känsla att pergotime inte kommer fungera på mig om jag inte tar dubbeldos :(

    Hur går det för er tjejer? Fått ägglossning eller svar på era prover?


    Tråkigt. Hoppas de kanske blir lite senare äl om du inget känner nu. Hur länge är de kvar?

    Mina prover såg nog ut som sist. Vi har fått tid med bm för att få besked om vad vi nu ska göra. Om det blir pergotime eller inte.. Är skitnervös över vad hon ska säga.
  • lantlivet
    SsaraL skrev 2014-11-09 14:35:38 följande:

    Hoppas ni får Pergo och det funkar! Känns konstigt om ni inte skulle få det utskrivet, har du frågat om de?


    Jo jag har frågat. Men inte fått ett svar på det ::// men d borde bli pergotime till en början. :)

    Sjukligt nervös. Å imorgon hämtar vi en kattunge :) så vår katt får lite sällskap :) bebislängtan är sjuk just nu!

    Stilla den lite med en hårig bebis till. Hehe
  • lantlivet

    Jo va ska ta upp det den 18 då vi har tid :) men de är ju det jag behöver så de blir nog det. Ja här finns ju inga privata kliniker då det är norrland i ett nötskal. ;)

    Jo de ska bli mysigt!

Svar på tråden Pergotime start Oktober 2014